Przewodnik Pomiechówek

Pomiechówek jest to wieś położona w województwie mazowieckim. Przez Pomiechówek przepływa rzeka Wkra. W latach 50 - 150 naszej ery przez Pomiechówek przebiegał jeden ze szlaków bursztynowych. Najstarszą częścią Pomiechówka jest Pomiechowo. Okolice Pomiechowa w czasie potopu szwedzkiego były widownią zaciętych walk pomiędzy wojskami francuskimi i rosyjskimi. W 1806 roku Pomiechowo zostało zniszczone pożarem. W XIX wieku został wybudowany w Pomiechówku Fort III, należący do obronnej Twierdzy Modlin. W 1887 roku Pomiechowo było gmina średniej wielkości. Był tam sad, urząd gminy. urząd leśny, ewangelicki dom modlitewny, kościół katolicki a także cerkiew prawosławna. Tuż przed pierwszą wojna światową zostały zbudowane w okolicy Pomiechówka kolejna forty, które również należały do Twierdzy Modlin. W latach 1935 - 1938 w Pomiechówku została wybudowana szkoła podstawowa. Do 1939 Pomiechówek był zamieszkany głównie przez ludność żydowską i był dzielnicą handlową.
Pomiechówek jest gminą przyjazną i ekologiczną. Świadczą o tym rozległe nadrzeczne łąki i duże urozmaicone kompleksy leśne dające doskonałe miejsce do wypoczynku dla turystów.

Na terenie gminy Pomiechówek istnieje pięć szlaków turystycznych oraz leśna ścieżka dydaktyczna. Obok dawnego młyna w Kosewku spotykają się cztery szlaki turystyczne. Szlaki te są zróżnicowanej długości. Od 8 km do 38 km. Najkrótszy to szlak łącznikowy, który prowadzi od Pomiechówka do biwaku „Wólka” i jest szlakiem czarnym. Drugi, który ma 12 km to szlak leśny. Jest to szlak żółty i kończy się w Goławicach pierwszych. Trzeci szlak - szlak krajobrazowy ma 20 km. Zaczyna się w Cieksynie, biegnie wzdłuż lewego brzegu Wkry i kończy sie w Pomiechówku. Jest to szlak niebieski. Czwarty szlak ma długość 22 km i jest czerwony. Jest to szlak Morenowy, który rozpoczyna sie na przystanku PKP „Brody warszawskie ". Ciągnie się przez most na Wkrze W Goławicach Pierwszych, wieś Wymysł i wraca Zielonym Jarem do doliny rzeki. Piąty szlak - zielony jest najdłuższy. Ma aż 38 km i rozpoczyna sie na zaporze Dębe na Narwi. Jego trasa przebiega krawędzią doliny rzecznej, wzdłuż lasów Pomiechowskich. przecina dolinę Wkry aby obok głazu narzutowego w Nowej wronie dotrzeć do Zarębów.
Natomiast Leśna ścieżka Dydaktyczna, ma na celu wędrówki nią, pokazanie do obserwacji takich rzeczy jak: uprawy leśne, ptasie budki lęgowe, drzewostany świerkowe, przykład leśnego pola biwakowego, oraz wiele innych rzeczy związanych z gospodarka leśną. Czas zwiedzania całej ścieżki wynosi około 3 - 4 godzin.

Wyznaczone szlaki turystyczne, które znajdują się na obszarze gminy maja długość około 80 km. Można zwiedzić nimi właściwie prawie całą okolice. Prowadza one przez najładniejsze i najciekawsze krajobrazowo partie lasów Pomiechowskich. Pomiechówek jest nie tylko gmina krajobrazową. Jest także gmina kulturalną. Odbywa sie tam przez cały rok wiele imprez, takich jak np. Zimowy wieczór, Kabareton na Dzień Kobiet, Wiosenny bieg „Polska biega", Dzień Dziecka, Festiwal Gminy Barwy Pomiechówka, Dożynki, Bieg Warsa i Sawy. Na terenie Pomiechówka działa wiele Towarzystw, takich jak: Towarzystwo Miłośników Pomiechówka, Stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna, Stowarzyszenie Antidotum i wiele innych. Działa tam tez 13 Grunwaldzka Turystyczna Drużyna harcerska „Czarne Ścieżki ". Wybierając się do Pomiechówka mamy duży wybór noclegów. Ceny na dzień dzisiejszy kształtują się tam od 35 zł. Gościniec, który te ceny oferuje znajduje się 200 metrów od rzeki, a widok i teren jest warty polecenia. Jeśli natomiast chcemy spędzić noc na kwaterze to mamy ceny od 20 zł. A więc jest co zwiedzać i w czym wybierać.

Mapa Pomiechówek