Przewodnik Połczyn-Zdrój

Jednym z najpiękniejszych i mało znanych zakątków Polski jest Pojezierze Drawskie. Mała kraina z bardzo ciekawą historią. Pośrodku Szwajcarii Połczyńskiej leży Połczyn-Zdrój. Na przełomie XII i XIII wieku wchodził w skład kasztelanii białogardzkiej. Ok. 1290 roku powstała pierwsza drewniano-ziemna warownia z inicjatywy Gryfitów. W początkach XIV wieku książę Warcisław IV przekazał ja Hassowi z rycerskiej rodziny Wedlów, którzy wznieśli nowy zamek. W 1389 roku warownia wróciła do Gryfitów, którzy oddali ją rodzinie Manteuffel. W 1500 roku wielki pożar niszczy miasto i zamek, które zostają odbudowane.

 

Na początku XVI w. Kurt von Manteuffel nadaje Połczynowi nowy herb, który obowiązuje do dziś. W 1654 r. Połczyn przechodzi w ręce Jakuba von Krockow. W latach 1770-1772 jego potomek gruntownie przebudowuje zamek. W 1688 odkryto źródła wody mineralnej i od tego czasu miasto jest uzdrowiskiem. W latach 1836-1839 założono Park Zdrojowy. Ta starsza część nazywana jest "francuską". W 1903 roku park powiększono, powstałą wówczas tzw. część "angielska". Dziś cały ten kompleks, liczący ok. 80 ha, ma walory przyrodnicze i zabytkowe. W Parku są zabytkowe obiekty sanatoryjne, pijalnia wód mineralnych Joasia, liczne fontanny i wodotryski, zadaszony amfiteatr i obiekty sportowe. 

Dla wygody kuracjuszy w 1851 roku wybudowano drogę do Szczecina, a w 1903 roku linię kolejową do Berlina. Od 1926 roku miasto nosi nazwę Bad Polzin. W drugiej połowie XIX wieku miasto wykupiło zamek, najpierw mieścił się tam urząd pocztowy, potem zamieniono go na lokale mieszkalne. W czasie II wojny światowej zamek został zniszczony, potem go odbudowano. Do lat 60-tych XX wieku mieściły się tam mieszkania. W 1965 roku rozpoczęto prace konserwatorskie, a w1983 budynek oddano bibliotece. Obecnie obiekt można zwiedzać tylko w czasie otwarcia biblioteki, czyli w dni powszednie. Najciekawsza część mieści się w piwnicach, trzeba specjalnie prosić o ich udostępnienie.

 

Miasto jest punktem wyjścia dla wielu szlaków turystycznych prowadzących przez Szwajcarię Połczyńską i Drawski Park Krajobrazowy. Z Połczyna Zdroju do Złocieńca prowadzi ścieżka rowerowa, poprowadzona po nasypie nieczynnej linii kolejowej. Są tam trasy zjazdowe, tory dla rolkarzy i inne atrakcje. Są piękne szlaki piesze. Wspaniałe jeziora o dużych powierzchniach położone wśród lasów to tereny do uprawiania kajakarstwa, żeglarstwa, wędkarstwa i myślistwa. 

Dla ochrony najcenniejszego dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego, historycznego i krajobrazowego Pojezierza Drawskiego 24 kwietnia 1979 roku utworzono Drawski Park Krajobrazowy. Można iść przez Park z połczyna do Czaplinka szlakiem leśno-widokowym (solnym) albo leśnym (Szwajcarii Połczyńskiej). Na miłośników kajakarstwa czeka szlak wodny rzeką Drawą im Ks. Kardynała  K. Wojtyły. Krajobrazy polodowcowe są tak oryginalne, że nie można ich zapomnieć.

Pogoda Połczyn-Zdrój

Dzisiaj

25
Wiatr:
14 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
29 °C

Mapa Połczyn-Zdrój

Galeria zdjęć Połczyn-Zdrój

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Okoliczne miejscowości

Noclegi Połczyn-Zdrój