Jednym z najpiękniejszych i mało znanych zakątków Polski jest Pojezierze Drawskie. Mała kraina z bardzo ciekawą historią. Pośrodku Szwajcarii Połczyńskiej leży Połczyn-Zdrój. Na przełomie XII i XIII wieku wchodził w skład kasztelanii białogardzkiej. Ok. 1290 roku powstała pierwsza drewniano-ziemna warownia z inicjatywy Gryfitów. W początkach XIV wieku książę Warcisław IV przekazał ja Hassowi z rycerskiej rodziny Wedlów, którzy wznieśli nowy zamek. W 1389 roku warownia wróciła do Gryfitów, którzy oddali ją rodzinie Manteuffel. W 1500 roku wielki pożar niszczy miasto i zamek, które zostają odbudowane.
Na początku XVI w. Kurt von Manteuffel nadaje Połczynowi nowy herb, który obowiązuje do dziś. W 1654 r. Połczyn przechodzi w ręce Jakuba von Krockow. W latach 1770-1772 jego potomek gruntownie przebudowuje zamek. W 1688 odkryto źródła wody mineralnej i od tego czasu miasto jest uzdrowiskiem. W latach 1836-1839 założono Park Zdrojowy. Ta starsza część nazywana jest "francuską". W 1903 roku park powiększono, powstałą wówczas tzw. część "angielska". Dziś cały ten kompleks, liczący ok. 80 ha, ma walory przyrodnicze i zabytkowe. W Parku są zabytkowe obiekty sanatoryjne, pijalnia wód mineralnych Joasia, liczne fontanny i wodotryski, zadaszony amfiteatr i obiekty sportowe.
Dla wygody kuracjuszy w 1851 roku wybudowano drogę do Szczecina, a w 1903 roku linię kolejową do Berlina. Od 1926 roku miasto nosi nazwę Bad Polzin. W drugiej połowie XIX wieku miasto wykupiło zamek, najpierw mieścił się tam urząd pocztowy, potem zamieniono go na lokale mieszkalne. W czasie II wojny światowej zamek został zniszczony, potem go odbudowano. Do lat 60-tych XX wieku mieściły się tam mieszkania. W 1965 roku rozpoczęto prace konserwatorskie, a w1983 budynek oddano bibliotece. Obecnie obiekt można zwiedzać tylko w czasie otwarcia biblioteki, czyli w dni powszednie. Najciekawsza część mieści się w piwnicach, trzeba specjalnie prosić o ich udostępnienie.
Miasto jest punktem wyjścia dla wielu szlaków turystycznych prowadzących przez Szwajcarię Połczyńską i Drawski Park Krajobrazowy. Z Połczyna Zdroju do Złocieńca prowadzi ścieżka rowerowa, poprowadzona po nasypie nieczynnej linii kolejowej. Są tam trasy zjazdowe, tory dla rolkarzy i inne atrakcje. Są piękne szlaki piesze. Wspaniałe jeziora o dużych powierzchniach położone wśród lasów to tereny do uprawiania kajakarstwa, żeglarstwa, wędkarstwa i myślistwa.
Dla ochrony najcenniejszego dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego, historycznego i krajobrazowego Pojezierza Drawskiego 24 kwietnia 1979 roku utworzono Drawski Park Krajobrazowy. Można iść przez Park z połczyna do Czaplinka szlakiem leśno-widokowym (solnym) albo leśnym (Szwajcarii Połczyńskiej). Na miłośników kajakarstwa czeka szlak wodny rzeką Drawą im Ks. Kardynała K. Wojtyły. Krajobrazy polodowcowe są tak oryginalne, że nie można ich zapomnieć.