Przewodnik Polana

               Polana to niewielka wieś położona w województwie podkarpackim, w gminie Czarna. Znajduje się w dolinie potoków - Głuchego i Czarnego, u podnóża pasma Otrytu.

Historia wsi sięga XV wieku, kiedy to, na podobieństwo okolicznych miejscowości, wieś została lokowana przez Kmitów na prawie wołoskim. Miało to miejsce między rokiem 1436 a 1486. Jeden z pierwszych rzymskokatolickich kościołów powstał tu już w 1510 roku. 3 lutego 1883 roku angielski przedsiębiorca Isherwood odkrył duże źródło ropy naftowej w okolicy przysiółka Polana – Ostre, gdzie wybudowano jeden pierwszych w naszym kraju rurociągów. Do wydobycia jednak nie doszło, a ślady porzuconych szybów można odnaleźć na stokach Ostrego do dziś. W okresie międzywojennym Polana była jedną w tej okolicy wsią z przewagą ludności polskiej. Po II wojnie światowej wieś należała do ZSRR, by w 1951 roku, w wyniku wymiany terytoriów, znalazła się na powrót w Polsce.

W okresie międzywojennym w Polanie działały cieszące się sporą popularnością kapela smyczkowa i teatr amatorski.

 

                       Do nielicznych interesujących obiektów usytuowanych w Polanie, zaliczyć można kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego, będący wcześniej cerkwią prawosławną pw. św. Mikołaja. Ta drewniana cerkiew greckokatolicka wybudowana została w roku 1790 i stanowi obecnie jedną z najstarszych w polskich Bieszczadach. Niestety nie zachowały się praktycznie żadne elementy dawnego wyposażenia, a kilka ikon z cerkwi w Polanie znajduje się w muzeach. Budynek należy do Szlaku Architektury Drewnianej województwa podkarpackiego.

Ponadto w Polanie znaleźć można pozostałości dawnego kościoła parafialnego z 1770 roku, powstałego za sprawą właściciela Polany i kolatora parafii Wawrzyńca Górskiego. Do dziś pozostały: dwukondygnacyjna dzwonnica z roku 1922 z miejscem na trzy dzwony, podziemia, fragmenty fundamentów, ruina krypty grobowej i murowanej zakrystii. Ostatnie nabożeństwo w kościele, odprawione zostało 29 czerwca 1945 roku przez księdza Franciszka Glazera. Kościół w późniejszym czasie został zdewastowany i rozebrany około roku 1955, już po ponownym włączeniu Polany do Polski w 1951.

W krypcie do dziś spoczywają księża i proboszczowie zmarli w latach 1770 - 1940,

We wsi stoi również lipa będąca pomnikiem przyrody, w której wnętrzu mieści się kilkoro dorosłych ludzi.

 

                Jak wiele innych okolicznych miejscowości, w Polanie funkcjonuje rozwinięta turystyka piesza i rowerowa oraz stadnina koni. Miejscowość oferuje swoim gościom miejsca noclegowe w kwaterach prywatnych oraz atrakcje agroturystyczne.

W okolicy Polany przebiega niebieski szlak turystyczny: Polana – Hulskie – Otryt Górny – Dwernik, oraz szlak zielony do Chaty Socjologa – schroniska studenckiego na szczycie Otrytu.

 We wsi znajduje się również Dom Młodzieży oferujący liczne wycieczki górskie dla młodzieży i dorosłych. 1 września 2006 roku w Polanie rozpoczęła działalność Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa.

Aktualnie w Polanie działa Bieszczadzka Drużyna Bartoszowa ZHP.

Mapa Polana

Galeria zdjęć Polana

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl