Przewodnik Pogorzela


               Pogorzela jest miastem położonym na Wysoczyźnie Kaliskiej w Wielkopolsce. Prawa miejskie posiadała prawdopodobnie już w 1458 roku. Rozwojowi miasta sprzyjało położenie na ważnych szlakach komunikacyjnych. Właścicielami miasta byli Pogorzelscy, Bieliccy, Radzewscy, Olewińscy, Zbijewscy, Drwęscy, Taczanowscy, hr. Arco i Rohmannowie. Równie długo jak miasto istnieje kościół pw. Św. Michała Archanioła. W XVI wieku rozwijał się handel i rzemiosło, istniała w mieście szkoła. Pogorzela podupadła w czasie potopu szwedzkiego. W XVII i XVIII rozwijało się piwowarstwo i gorzelnictwo.
W 1774 miasto zniszczył pożar. W 1785 roku powstał nowy kościół, a w 1856 roku wybudowano obecny ratusz. W 1862 roku napływowa ludność niemiecka wzniosła kościół ewangelicki. W 1908 roku doprowadzono linię kolejową.
W okresie zaborów Polacy byli bardzo aktywni, powstały wtedy różne organizacje: w 1872 roku Towarzystwo Pożyczkowe, w 1878 pierwsze Kółko Rolnicze, w 1887 Straż Pożarna, w 1910 roku Koło Śpiewacze „Cecylia” i Towarzystwo Czytelni Ludowych, w 1913 roku Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W latach 1906-1907 miał miejsce strajk szkolny, protestowano przeciwko nauce religii w języku niemieckim. W 1919 roku Pogorzela wystawiła kompanie żołnierzy, którzy weszli w skład 11 Pułku Strzelców Wielkopolskich.

              Będąc w Pogorzeli, warto zobaczyć późnobarokowy kościół pw. Św. Michała Archanioła, fundacji kasztelana Rocha Zbijewskiego. Ciekawy jest zespół pałacowo-folwarczny otoczony parkiem, obecnie jest to Park Miejski. Nie obejdzie się bez spaceru przez Rynek z zabytkowym ratuszem. Wielu zainteresuje wiatrak-koźlak z 1870 roku i stodoły miejskie, które mają konstrukcję szachulcową wypełnioną gliną i często kryte są strzechą.
Jedyne letnie kąpielisko w gminie znajduje się w miejscowości Głuchów , gdzie woda ma I klasę czystości. Kąpielisko jest dobrze zagospodarowane. Okoliczne lasy są wspaniałym  terenem do turystyki konnej, pieszej i rowerowej. Drzewostan jest zróżnicowany, rosną sosny, dęby, brzozy, świerki, olchy. Koło leśniczówki Międzyborze znajduje się wigwam Grandem, który jest miejscem imprez plenerowych.
Pogorzela jest idealnym miejscem na odpoczynek dla osób, które cenią ciszę i spokój. Nie ma tu wielu turystów, podstawą gospodarki jest rolnictwo. Pogorzelę można też uwzględnić planując wczasy wędrowne.

Mapa Pogorzela

Okoliczne miejscowości

Noclegi Pogorzela