Płock zlokalizowany się w centralnej części kraju - na Pojezierzu Dobrzyńskim i na terenie kotliny Płockiej. Na przestrzeni lat miasto Płock zmieniało wielokrotnie swoją powierzchnię, co miało oczywiście związek z istniejącym niegdyś tłem historycznym, jednak ostatecznie liczy sobie blisko 90 kilometrów kwadratowych. Jak każde miasto, także Płock ma pewne symbole, do których zaliczane są między innymi barwy. W przypadku tego miasta są one żółto, niebiesko-czerwone, co nawiązuje do kolorystyki dawnego munduru tego regionu.
Każdy przybywający do Płocka turysta swoją uwagę zwraca z pewnością na tamtejszą architekturę. Na atrakcyjność Płocka w dużej mierze wpływa wysoki brzeg Wisły (Ostrów Tumski), stanowiący ogromny walor przyrodniczy tego miasta. Z Ostrowa Tumskiego rozciąga się niesamowity widok na wiele ważnych zabytków, które otoczone są niepowtarzalnym krajobrazem tworzonym przez szeroką dolinę Wisły. W najwyższej partii brzegu Wisły znajduje się, pochodzący z XIV wieku Zamek Książąt Mazowieckich, którego czerwone, wysokie wieże wyłaniające się spośród drzew, tworzą nietypowy, bardzo swoisty i znamienny charakter tego miejsca. Będąc w Płocku swoje kroki powinniśmy pokierować także na Stary Rynek, który zdobi przepiękne, wykonany w stylu klasycystycznym, ratusz. Budowla ta jest zaliczana do jednych z najbardziej wyszukanych i gustownych na terenie całego województwa mazowieckiego.
Płocka Starówka to także inne, równie piękne i ważne dla miasta budowle. Jako przykład podać można z pewnością mariawicką katedrę, której mury wzniesiona zostały przed I Wojną Światową. Kościół jest fenomenalnym punktem odniesienia dla angielskiego, neogotyckiego stylu architektonicznego. Budowla jest katedrą wyznawców Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, co związane jest z faktem iż Płock funkcjonuje jako główny ośrodek tego wyznania. Kolejnym, bardzo ciekawym obiektem, który z pewnością warto odwiedzić będąc na terenie Płocka, są odlane z brązu wędrujące drzwi katedry, które wykonane zostały na tych, które stworzone zostały na zamówienie płockiego biskupa Aleksandra w Magdeburgu w okresie XIX wieku. Architektura Płocka to w dużym stopniu budowle klasycystyczne. Doskonałym przykładem są Dobrzyńskie rogatki, które tworzone są przez kompleks wzniesionych na planie koła budynków (tak zwanych rotund) powstałych w pierwszej połowie XIX wieku.
W Płocku znajduje się także szereg budowli sakralnych - Kościół Jakuba Starszego, Zespół Klasztoru Dominikanów, sanktuarium Miłosierdzia Bożego, pochodząca z 1810 roku dawna synagoga oraz wiele innych. Przechadzając się przez płockie ulice, zabytkowe budowle i miejska zabudowa, tworzą bardzo ciekawy układ, mieszające w sobie pewne style architektoniczne. Kolejną wizytówką Płocka - która może go reprezentować jednocześnie pod względem architektonicznym jak i kulturalnym, jest znajdujący się na Tumskim Wzgórzu amfiteatr. Mury tego obiektu są w stanie pomieścić ponad 3 tysiące widzów jednocześnie i stanowi z pewnością w Płocku wyjątkową atrakcję.