Przewodnik Piaseczno

               Piaseczno jest miastem powiatowym w województwie mazowieckim. Piaseczno swoja nazwę wzięło od położenia na piaszczystych glebach nad brzegiem rzeki Jeziorki. Dawną świetność miasta upamiętnia ratusz, który znajduje się na rynku. Ratusz pierwotny został spalony przez Szwedów podczas potopu szwedzkiego. Ratusz został odbudowany w połowie XVIII wieku. Został on wzniesiony w stylu klasycystycznym. Wyróżnia go półksiężyc, który został umieszczony na szczycie wieży. W Piasecznie oprócz ratusza są jeszcze inne zabytki. Kościół Świętej Anny z drugiej połowy XVI wieku. Kościół ten ma późnogotycka architekturę z elementami barokowymi. Dzwonnica jest drewniana i pochodzi z polowy XIX wieku. Znajduje sie tam również Mykwa - gdzie pierwsze wzmianki o niej są datowane na 1865 rok. Mykwa ta przetrwała pomimo zburzenia synagogi i otaczających ja budynków. Synagoga natomiast powstała w XVIII wieku i przylegała do niej do dziś zachowana wspomniana juz Mykwa. Lecz ze względy na zły stan techniczny synagoga została rozebrana. W Piasecznie znajdowało się również getto. Mieszkało tam około 3500 osób pochodzenia żydowskiego, które zostały przesiedlone do getta. W Piasecznie jest urządzany targ Piaseczyński, na który można znaleźć niesamowite i bardzo ciekawe rzeczy. Na trasie leśnej Żabiniec-Chojnice przebiega droga rowerowa. W Wólce kozłowskiej są natomiast przepiękna pola i lasy. Teren jest tam podmokły i rosną na tym terenie niesamowite trawy.

               W Piasecznie możemy zobaczyć kolej Wąskotorową, zwana Grójecka Kolejką Dojazdową. Kolejka ta jest jedną z dwu zachowanych kolei wąskotorowych, która jeździ na rozstawie szyn 1000 milimetrów. Własność wąskotorówki to Parowóz, wierna kopia wagonu osobowego typu Wernigerode, brakard, drezyna motorowa i kilka wagonów towarowych. Wąskotorówka prowadzi działalność turystyczną świadcząc przejażdżki po niezwykle urokliwych terenach. Wagony motorowe zostały wprowadzone w 1937 roku i kolejka wąskotorowa zwiększyła wtedy prędkość do 50 km/h. Znacznie podniósł się też wtedy komfort podróżowania oraz skrócił się czas jazdy. Od roku 1949 do 1991 zaprzestano obsługi kolejki i to zaprzestano jej skutecznie. Lecz pod koniec lat 90 wznowiono ja ponownie. Jest to dziś atrakcja turystyczna dla każdego.
Kościół w Piasecznie był pierwotnie drewniany i powstał około 1350 roku. Dzisiejszy murowany został wzniesiony około 1555 roku. Kościół zostając przebudowany zaczął nawiązywać wystrojem wnętrz do baroku. Na fasadzie wschodniej znajduje się trójkątny szczyt. Na osi fasady znajduje sie późnobarokowa rzeźba świętego Jana Napomucena. Zachowały się również dwa krzyże. Jeden pochodzi z XVI wieku i znajduje sie w kaplicy świętego Krzyża. Drugi krzyż z postacią Marii Magdaleny pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku i znajduje sie w prezbiterium. W kościele tym znajduje sie również fragmenty malowideł przedstawiające Mękę Pańską.

               Piaseczno poleca wiele imprez plenerowych. W okresie letnim organizuje koncerty orkiestr dętych w ranach V Piaseczyńskiej Kapeliady. W każdą niedzielę odbywają sie w Piasecznie na parkingu projekcje Kina Plenerowego. Natomiast w Zalesiu Dolnym zostaniemy zaproszeni na IV edycję „Otwartych Ogrodów”, gdzie atrakcję będzie 40-minutowy film, oraz koncert Kuby Sienkiewicza. W Piasecznie można obejrzeć również głaz narzutowy „Mazur". Jest to bardzo efektowny pomnik, który został odsłonięty w 1985 roku. Ten gigantyczny granitowy kamień przyniósł lodowiec z półwyspu Skandynawskiego. Głaz ma 17,5 metra obwodu i 2,5 metra wysokości. w Piasecznie oprócz zabytków możemy zobaczyć również dom Nowej Generacji. Dom Nowej Generacji posiada kolektory słoneczne, które produkują energie. Dzięki tym kolektorom oszczędza również energię i ma możliwość przechowywania jej. Dom ten ma tez własny system oczyszczania zużytej wody. System ten nie jest uzależniony od kanalizacji. Niestety, ale Dom Nowej Generacji nie przypomina żadnej typowej zabudowy. Przypomina natomiast raczej metalowy kontener dość sporych rozmiarów. Również ciekawostką w Piasecznie jest półksiężyc zamiast chorągiewki na dachu ratusza. Ratusz w Piasecznie dostał ów półksiężyc, gdy na cześć sułtańskiego posła wydano przyjęcie. Wtedy właśnie umieszczono półksiężyc, aby się przypodobać gościowi i tak juz półksiężyc pozostał do dziś stając się atrakcję turystyczną. Półksiężyc pojawił się również na wieży następcy starego ratusza, budynku z pierwszej połowy XIX wieku.

Mapa Piaseczno