Pecna to wieś położona w Wielkopolsce w gminie Mosina. Leży przy linii kolejowej Poznań – Wrocław, a stacja kolejowa nazywa się Iłowiec. Stanowi punkt wypadowy do Wielkopolskiego Parku Narodowego, stadniny koni w Jaszkowie i lasów należących do Nadleśnictwa Konstantynowo. We wsi obok budynku gimnazjum rośnie dąb o obwodzie 430 cm. Zachował się tu klimat wielkopolskiej prowincji. W miejscowym gospodarstwie agroturystycznym hodowane są świdziki. Jest to krzyżówka świni z dzikiem.
Najstarsza wzmianka o Pecnej pochodzi z 1398 roku. Była to wówczas wieś szlachecka, która wielokrotnie w swej historii pustoszała. Wiadomo, że w latach 1393-1409 właścicielem połowy Pecnej był Mikołaj Mieczko z Iłowca Małego, który w latach 1398-1399 procesował się z właścicielami drugiej części, braćmi Wojciechem i Andrzejem Grońskimi. Żona Mikołaja, Małgorzata z Miejskiej Górki, toczyła kolejny proces o własność w roku 1409 z Świętosławem Iłowieckim.
W XV wieku wieś należała do rodziny Iłowieckich. W XVIII wieku należała do Konstantego Starzeńskiego. Po kolejnym opustoszeniu osady została lokowana wieś olenderska i z Rego okresu zachowała się charakterystyczna zabudowa. Mieszkańcy wsi brali udział w walkach Powstania Wielkopolskiego.
Pecna to dobra baza do spokojnego wypoczynku dla osób lubiących spacery czy przejażdżki konne, ceniących sobie spokój. Równocześnie jest to dobry punkt wypadowy do wycieczek. Można stąd pojechać przykładowo do Kórnika, gdzie w zabytkowym pałacu starszy biała dama, a w arboretum rosną gruszki na wierzbie i inne rzadkie rośliny. W Rogalinie można zwiedzić barokowo-klasycystyczny zamek, w którym przebywał kiedyś Adam Mickiewicz. W galerii są obrazy Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Juliana Fałata, Olgi Boznańskiej, Aleksandra Gierymskiego, Leona Wyczółkowskiego i wielu innych malarzy.
W podziemiach kościoła należącego do zespołu pałacowego znajduje się mauzoleum Raczyńskich, gdzie pochowany jest miedzy innymi Edward Bernard Raczyński (Prezydent RP na uchodźctwie w latach 1979-1986). Nad brzegiem Warty rozciąga się Rogaliński Park Krajobrazowy, jest to największe w Europie skupisko pomnikowych dębów. Najbardziej znane z nich to Lech, Czech i Rus, które liczą sobie około 700 lat. W pobliskim Iłowcu znajduje się eklektyczny pałac otoczony parkiem krajobrazowym.
Można wybrać się w dowolnym kierunku, żeby znaleźć coś ciekawego. Jest to dobre miejsce do spędzenia wakacji na rowerach.