Przewodnik Ostrowite


              Ostrowite to wieś w Wielkopolsce w powiecie słupeckim. Jest siedzibą gminy. Leży na Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej. Jest to region typowo rolniczy, znajdują się tu też obszary Powidzkiego Parku Krajobrazowego i Powidzko-Bieniszewskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. W okolicy nie ma zakładów przemysłowych. Sieć dróg umożliwia łatwy dojazd, rozwinięta jest baza turystyczna.
Historia Ostrowitego sięga wczesnego średniowiecza, wiadomo, że w 1252 roku wieś szlachecka przeszła w ręce kapituły gnieźnieńskiej. Dawniej wieś zabudowana była głównie budynkami z gliny krytymi strzechą i miała modrzewiowy kościółek, który później został rozebrany.

               W okresie międzywojennym nastąpił szybki rozwój budownictwa, stawiano wówczas budynki ceglane kryte blachą. Dzisiaj wieś architektonicznie ma charakter współczesny. Najstarszą zamieszkałą budowlą Ostrowitego jest dawna karczma, później mieścił się tam sklep rzeźnicki rodziny Lewandowskich. Obecnie właścicielami jest rodzina Smuszkiewiczów. W okresie zaborów Ostrowite leżało w rejonie przygranicznym i kwitł tam przemyt (oczywiście działalność na szkodę Rosjan i Niemców była patriotyczna, a przy tym można było się wzbogacić). W karczmie zbierali się przemytnicy okowity, czyli spirytusu, karczmarz napełniał im tam towarem specjalne zbiorniki do przemytu.
Warto zobaczyć tutejszy cmentarz, gdzie starsze groby nie mają  napisów. Są tam dwa dawne grobowce ziemiańskie i piękny nagrobek rodziny Tylmanów. W 1940 roku niemieccy okupanci wyrzucili na stos trumny i je spalili, a na terenie cmentarza urządzili areszt. Mieszkańcy Ostrowitego byli tam przetrzymywani i maltretowani, a na koniec wywiezieni do obozu karnego.
Dom Parafialny (tzw. Organistówka) został zbudowany w okresie międzywojennym. Był siedziba straży pożarnej, mieszkaniem organisty i schronieniem dla bezdomnych. Na piętrze była sal widowiskowa, do której ławki wykonano z belek po rozebranym starym kościółku..

              Metalowa wieża została zbudowana w latach 30-tych dla nawigacji lotniczej. Należała do systemu wież granicznych, z których każda wysyłała inny sygnał. Latarnie z wieży zdemontowali Niemcy.
Jezioro Ostrowite, nazywane również Jeziorem Ostrowickim, jest jeziorem rynnowym. Jego wody zaliczane są do II klasy czystości. Ma urozmaiconą linie brzegową, a na wysepce Dębowy Ostrów są pozostałości grodziska z okresu kultury łużyckiej. Z jeziora wypływa rzeka Panna Południowa.
Jest to spokojna miejscowość, gdzie można wspaniale odpocząć. 

Mapa Ostrowite

Galeria zdjęć Ostrowite

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl