Przewodnik Ostrów Wielkopolski

Ostrów Wielkopolski jest jednym z miast składających się na województwo wielkopolskie. Jest jednocześnie częścią Niziny Południowowielkopolskiej, Wysoczyzny Kaliskiej oraz Wzgórz Wysockich. Wody, jakie przepływają przez Ostrów Wielkopolski, to rzeka Ołobok, a także dział wodny będący granicą między dorzeczem Odry oraz Warty.

 

Ostrów Wielkopolski to wspaniała historia, zabytki a także inne atrakcje, które z pewnością powodują, że miasto to niezwykle chętnie odwiedzane jest przez wielu turystów. Wszystkie miejsca zabytkowe znajdujące się w Ostrowie Wielkopolskim są pewnego rodzaju świadectwem zamierzchłych czasów tego miasta. Na dużą uwagę zasługuje z pewnością ratusz, którego konstrukcja różni się nieco od ogólnie przyjętego schematu tego rodzaju budowli. Budynek ten wiąże się oczywiście z pewną określoną historią, a obecnie jest także wspaniałą architektoniczną ozdobą ostrowskiego rynku.

Kolejną wspaniałą budowlą, będącą wizytówką Ostrowa Wielkopolskiego, jest kościół świętego Stanisława Biskupa, który liczy sobie aż siedem niesamowitych ołtarzy, które z pewnością przykuwają uwagę- zwłaszcza miłośników architektury sakralnej. Architektura Ostrowa Wielkopolskiego przedstawia różne style. Zwiedzić tu można zarówno wybudowaną w mauretańskim stylu synagogę, obiekty pochodzące z neobaroku jak i architekturę secesyjną czy też dwudziestolecia międzywojennego. Taka architektoniczna mieszanka stanowi niewątpliwą zaletę Ostrowa Wielkopolskiego, czyniąc je bardzo atrakcyjnych pod względem zabudowy. W Ostrowie Wielkopolskim podziwiać także można witraże. Znajdują się tam dwa główne zespoły witraży: pierwszy umieszczony w niefunkcjonującym już Gimnazjum Męskim i drugi, który zajął budynek dawnej przepompowni.

Bardzo ciekawym obiektem w Ostrowie Wielkopolskim, który nie należy do grupy obiektów zabytkowych, jest ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjny Piaski-Szczygliczka, na terenie którego utworzony został Park Przygód. Miejsce to sprzyja świetnej zabawie i aktywnemu wypoczynkowi, dlatego też okazuje się być wspaniałą alternatywą dla wielu turystów, w tym bardzo często całych rodzin. Nieco bardziej ekstremalnej aktywności sprzyja także lotnisko Aeroklubu Ostrowskiego, na którym znajduje się spadochronowa strefa zrzutu. W Ostrowie Wielkopolskim znajdują się także takie obiekty rekreacyjne jak pływalnie, skate park, tor motocrossowy, kryty tor gokartowy, korty tenisowe czy też fitness kluby.

Na szczególną uwagę zasługują także okolice Ostrowa Wielkopolskiego, które stwarzają wspaniałą możliwość połączenia zwiedzania z obcowaniem z przyrodą. Przykład stanowić może znajdujący się w Antoninie Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów czy też wspaniały zespół Pałacowo-Parkowy zlokalizowany w Lewkowie (około sześć kilometrów od Ostrowa Wielkopolskiego). Obiekty te są bez wątpienia prawdziwą ucztą dla nawet najbardziej wymagających miłośników sztuki. Warto udać się w kierunku Ostrowa Wielkopolskiego i przekonać się na własnej skórze, co tak naprawdę skrywa w sobie to wielkopolskie miasto.

Mapa Ostrów Wielkopolski

Okoliczne miejscowości