Przewodnik Opole

Opole jest miastem należącym do województwa opolskiego, gdzie pełni jednocześnie funkcję stolicy. Na terenie całego województwa Opole funkcjonuje również jako główny ośrodek naukowy, kulturowy, administracyjny a także gospodarczy. Jest to miast to prawach powiatu, które zajmuje tereny znajdującej się w południowo-zachodniej części kraju Niziny Śląskiej i usytuowane jest nad rzeką Odrą. Dokładniej miasto zajmuje Pradolinę Wrocławską, a jego wschodnie rejony położone są na Równinie Opolskiej. Prze Opole przepływają również lokalne rzeki, do których należą takie cieki jak: Czarna, Malina, Olszanka oraz Swornica. Nazwa miasta powiązana jest z jedną z najstarszych jednostek terytorialnej zamieszkiwanej przez Słowian na terenie Europy - Opola. Była to nazwa, którą określano lokalne terytorium, które zamieszkiwane było przez wspólnotę sąsiedzką, której głównym celem było wspólne bronienie się przed nieprzyjacielem. Dziś Opole uchodzi za miasto o średniej wielkości - zajmuje niecałe 100 kilometrów kwadratowych powierzchni. Liczbę ludności, która stanowi mieszkańców Opola, szacuje się na około 128 000 osób. Opole jest miastem, które poszczycić się może bardzo dogodnym połączeniem kolejowym. Również jeśli chodzi o transport rzeczny jest on niezwykle istotny w życiu całego miasta. Dzięki niemu zachodzi połączenie głownie z Kanałem Gliwickim oraz Kędzierzynem Koźle.

                Miasto jest bez wątpienia bardzo prężnie rozwijającym się przemysłowo. Łączna liczba działających na terenie miasta przedsiębiorstw sięga około 19000 co stanowi bardzo gęsto sieć prowadzonych działalności. To także miasto, w którym funkcjonuje wiele uczelni wyższych, dzięki którym wielu młodych ludzi zdobywa swoje wykształcenie. Mimo, iż Opole jest miastem bardzo przemysłowym, nie sposób nie wspomnieć o tym, że zapewnia swoim mieszkańcom wiele terenów zielonych i obiektów, w których mogą spędzać oni swój czas wolny. To także miasto, które zaoferować można równie wiele odwiedzającym go turystom. Miejscem atrakcyjnie turystycznym jest z pewnością opolski rynek. Rynek podzielony jest na cztery części: pierzeję północną, zachodnią, południową oraz wschodnią, a każda z nich uwieńczona jest wspaniałą zabudową, której wartość nierzadko jest już zabytkowa. Pochodzące sprzed lat kamienice pełnią obecnie bardzo często różnorakie funkcje. Przykład stanowić może być znajdująca się w pierzei wschodniej narożna kamienica, która została zagospodarowana aktualnie jako księgarnia. W samym centrum Opola znajduje się również reprezentacyjna ulica tego miasta - ulica Krakowska. Biegnąca od strony rynku ku południu ulica Krakowska stanowi obecnie deptak. Po obydwu stronach ulicy znajdują się takie obiekty jak Galeria Centrum, EMPiK, kawiarnia „Pod Arkadami” czy też gmach będący siedzibą opolskiego oddziału Gazety Wyborczej.

                  Kolejną wizytówką Opola jest Plac Ignacego Daszyńskiego, który także zlokalizowany jest w centrum miasta. Na terenie placu znajduje się niewielki, ale za to urokliwy park oraz przepiękna fontanna, którą nazywa się opolską Ceres. Rzeźba w formie fontanny przedstawia kilka postaci. Na dole znajduje się dwóch rybaków trzymających sieć, skalnik z kilofem oraz kobiety trzymające snopy zboża i kosze pełne owoców. Tak przedstawione postacie mają być symbolem opolskiego rybactwa, przemysłu wapienniczego oraz rolnictwa. Górną część fontanny zajmuje Ceres - bogini urodzaju, trzymająca na ręku dziecko ora wrzeciono. Opole to także całe mnóstwo innego rodzaju atrakcji. Na terenie miasta znajduje się na przykład wspaniały Ogród zoologiczny, w którym podziwiać można jedyne na terenie całego kraju uchatki kalifornijskie. To także jeden z dwóch ogrodów, w którym mieszkańcami są również goryle. Bardzo ważnym w życiu miasta i jego mieszkańców miejscem jest również Aleja Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki, na drodze której znajdują się gwiazdy wielu artystów. Aleja usytuowana jest pomiędzy ratuszem a kamieniczkami znajdującymi się we wschodniej części rynku i jest miejscem bardzo entuzjastycznie odwiedzanym przez przybywających do Opola turystów. Kolejnym charakterystycznym elementem znajdującym się na terenie Opola jest Wieża Piastowska.

Opole to również opolski amfiteatr, o którym słyszał niejednokrotnie chyba każdy z nas. Inicjatywę jego budowy wydał prezydent Opola Karol Musioł i jest to obiekt funkcjonujący dzisiaj jako symbol całego miasta. Przepięknym miejscem w Opolu jest również tak zwana Opolska Wenecja. Jest to miejsce w centrum Opola, w którym stare koryto Odry łączy się z przepiękna zabudową architektoniczną, dając naprawdę niesamowite wrażenie. Szczególnie atrakcyjne miejsce to okazuje się być w godzinach wieczornych, kiedy całość opleciona jest odpowiednią, bardzo nastrojową, grą wielu świateł.

                Opole oprócz wielu miejsc i obiektów wartych uwagi ze względu na ich atrakcyjność turystyczną, może pochwalić się także całym mnóstwem zabytków. Jednym z nich jest z pewnością opolski ratusz, który został wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku, a prawie 100 lat później poddano go renowacjom, upodabniając budowlę jednocześnie do znajdującego się we Florencji Pałacu Vecchio. Kolejnym obiektem w Opolu o wartości zabytkowej jest również Bazylika katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to wybudowana w gotyckim stylu świątynia, która pochodzi z okresu XV wieku. Za obiekt zabytkowy na terenie Opola uznaje się również Gmach funkcjonujący obecnie jak Dworzec Główny. Jego architektura niewątpliwie zwraca uwagę przechodzącego tam turysty. Zlokalizowany w samym centrum budynek został wzniesiony na samym schyłku wieku XIX , a jego główny hol łączy w sobie elementy zaczerpnięte z architektury neogotyckiej, neorenesansowej, secesyjnej a także neoklasycystycznej. To, co z pewnością wyróżnia opolski dworzec od innych znajdujących się na terenie kraju tego rodzaju obiektów, jest jego układ, który odbiega od przyjętej ogólnie konwencji biegnących wzdłuż prostej linii peronów na rzecz ich rozmieszczenia w kształcie łuku. W Opolu zwiedzić można niewątpliwie wiele ciekawych obiektów i zabytków, które nierzadko w ścisły sposób związane są z historią i dziejami tego dolnośląskiego miasta.

Mapa Opole

Galeria zdjęć Opole

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl