Przewodnik Olsztyn

Olsztyn pełni funkcję stolicy województwa warmińsko-mazurskiego i pod względem wielkości wśród miast tego obszaru zajmuje pierwsze miejsce. Olsztyn jest także niezwykle ważnym ośrodkiem warmińsko-mazurskiego regionu pod względem gospodarczym, kulturowym jak i edukacyjnym. Funkcjonuje również jako istotny węzeł drogowy oraz kolejowy. Olsztyn jest miejscem, które bardzo chętnie odwiedzane jest przez wielu turystów z różnych stron Polski (również spoza granic kraju).

 

Przyjeżdżający tu turysta ma naprawdę szeroki wybór. Z jednej strony Olsztyn to miasto o pięknej infrastrukturze, którego zabudowa i zabytki architektoniczne z pewnością warte są zobaczenia, z drugiej zaś strony miasto to jest miejscem, w którym człowiek może obcować z przyrodą, spędzać aktywnie swój wolny czas korzystając z naturalnych zasobów tego miejsca. Ci turyści, którzy swój pobyt wolą spędzić na zwiedzaniu miasta, z pewnością powinni uwzględnić w planie swojej wycieczki kilka sztandarowych dla Olsztyna zabytków.

 

Nie może zabraknąć wybudowanej w gotyckim stylu Katedry świętego Jakuba, której wznoszenie przypada na drugą połowę XIV wieku. Mimo, iż w wyniku pewnych historycznych wydarzeń, ta sakralna budowla uległa w pewnym stopniu zniszczeniu poprzez podpalenie, dużo znajdujących się w niej elementów zabytkowych udało się zachować. Katedra świętego Jakuba jest również miejscem Olsztyńskich Koncertów Organowych, które gromadzą latem wielu miłośników tej muzyki. Kolejnym obiektem zabytkowy, który musi stanowić punkt w planie zwiedzania, jest wybudowany w XIV wieku Olsztyński zamek, którego architektura jest przykładem budowli gotyckich. Obecnie mury zamkowe służą jako Muzeum Warmii i Mazur, w którym organizowane są różnego rodzaju wystawy. Muzeum posiada również pewne stałe ekspozycje, które są związane między innymi z historią tych zamkowych murów.

Z tym muzealnym obiektem bardzo ściśle wiążą się pewne cyklicznie powtarzające się na terenie Olsztyna wydarzenia kulturalne- wieczory zamkowe oraz „Niedziele w Muzeum” (pod takimi nazwami kryją się imprezy kulturalne będące częścią organizowanego Olsztyńskiego Lata Artystycznego). W sercu Olsztyńskiem Starówki znajduje się także Stary Ratusz, który wraz z umieszczonymi po jego zewnętrznej stronie zegarami słonecznymi stanowi w Olsztynie kolejną atrakcję turystyczną.

 

Olsztyn, ze względu na swoje geograficzne położenie, umożliwia obcowanie z przyrodą i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Piesze wycieczki, rowerowe przejażdżki czy też kajakowe spływy to najczęściej wybierane przez turystów formy aktywności. Ciekawą alternatywą jest na przykład spływ wzdłuż rzeki Łyny przez naturalne, otoczone przyrodą zakątki Olsztyna. W okresie letnim w Olsztynie dzieje się wiele, a jedną z niezwykle ciekawych atrakcji rozrywkowych są tak zwane „wakacyjne czwartki z Mikołajem Kopernikiem”. W postać astronoma wciela się aktor, który w fenomenalny sposób opowiada zgromadzonym chętnym o „swoich” odkryciach. Taki spotkania mają nie tylko charakter rozrywkowy ale także edukacyjny.

Pogoda Olsztyn

Dzisiaj

24
Wiatr:
14 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
27.5 °C

Mapa Olsztyn

Galeria zdjęć Olsztyn

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl