Przewodnik Nowy Targ

W Polsce jest wiele miejscowości, które są bardzo chętnie odwiedzane przez wielu z nas. Są ważnymi ośrodkami turystycznymi, dzięki którym śmiało można powiedzieć, że Polska to naprawdę piękny i ciekawy kraj. Jedną z takich miejscowości, która niewątpliwie na taką opinię o naszym kraju może wpływać, jest Nowy Targ. Nowy Targ jest miejscowością zlokalizowaną w południowej części kraju, stanowiącą część województwa małopolskiego. Na całym Podhalu Nowy Targ jest niezwykle ważną miejscowością, co wynika chociażby z faktu, iż to właśnie on stanowił niegdyś funkcję stolicy tamtego regionu. Na terenie całego Podhala jest ono także największych miastem. Nowy Targ zajmuje północną część regionu Podhale co lokalizuje je jednocześnie po wschodniej stronie Kotliny Orawsko-Nowotarskiej oraz podnóża Gorców. Miasto Nowy Targ pochwalić się może także naprawdę długoletnią historią, z którą związane wydarzenia w bardzo znaczący sposób wpływały zawsze na losy całego miasta. Na przełomie lat miasto Nowy Targ miało różnorakie nazwy. Obecnie w potocznej mowie zamieszkujących tam górali Nowy Targ przyjęło nazywać się po prostu „Miastem”.

 

W południowej części województwa małopolskiego Nowy Targ stanowi bardzo ważny ośrodek przemysłowy, komunikacyjny oraz handlowy. W tradycji tego miasta zapisany jest ścisły jego związek z zarówno handlem, jak i rzemiosłem. Potwierdzeniem dotrzymania tej tradycji jest odbywający się do dzisiaj Nowotarski Jarmark, które mają w miejsce w czwartki i soboty na placach targowych. Organizowany od XIII wieku do czasów obecnych Jarmark Nowotarski jest inicjatywą Kazimierza Wielkiego i śmiało można powiedzieć, że jest dla miasta Nowy Targ pewnego rodzaju symbolem, z którym jest ono kojarzone. Odbywający się tam Jarmark Nowotarski to wielokrotnie cel przyjazdu wielu turystów, którzy pragną nabyć różnorodne regionalne wyroby. Szczególnie pożądane okazują się być wyroby kuśnierskie - które śmiało można powiedzieć są jednym z symboli tego miasta. Celem ich zakupu bardzo często są również słynne podhalańskie sery, które mogą pochwalić się zapewne swoim unikatowym i wyjątkowym smakiem. Jarmark Nowotarski to jednak z pewnością nie jedyna atrakcja turystyczna, na jaką mogą liczyć przyjeżdżający do Nowego Targu goście. To miasto to niesamowita przyroda, której potwierdzeniem są utworzone tam parki i rezerwaty przyrody.

 

W drugiej połowie XX wieku stworzony został Gorczański Park Narodowy, na obszarze którego występuje bogactwo gatunków zarówno flory jak i fauny. Wiele zamieszkujących tereny parku zwierząt znalazło swoje miejsce na łamach Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Można spotkać tam więc na przykład traszkę karpacką, niedźwiedzia brunatnego, rzęsorka mniejszego, rysia, wielka, żbika czy też salamandrę plamistą, która funkcjonuje jako symbol całego Gorczańskiego Parku Narodowego.  Kolejnym obiektem przyrodniczym na terenie Nowego Targu jest Bór na Czerwonem, który stanowi rezerwat przyrody. Obiekt ten powstał w latach trzydziestych XX wieku. Szczególną uwagę przykłada się do chronienia gatunków roślin torfowiskowych. Obszar rezerwatu porastają takie rośliny jak na przykład podbiałek alpejski, widłak jałowcowaty czy też sosna drzewokosa. W okolicy Nowego Targu utworzone zostały także inne parki narodowe - Tatrzański, Babiogórski oraz Pieniński. Nowy Targ jest także fenomenalną alternatywą dla entuzjastów pieszych wycieczek i górskiej turystyki. Jest miejscem wylotowym wielu tras. Znajdują się tu wytyczone szlaki, które prowadzą turystów Na Bukowinę Obidowską, Turbacz, Stare Wierchy oraz Bukowinę Miejską. Nowy Targ sprzyja również innym formom aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Zapewne jest to miasto, które doskonale poznali już entuzjaści wycieczek rowerowych, gdyż to właśnie ta podhalańska miejscowość może śmiało zostać nazwana centrum tras rowerowych. Również obiektów zabytkowych w Nowym Targu nie brakuje, co oczywiście przyczynia się do taki licznych odwiedzin wielu turystów.

 

Będąc na terenie Nowego Targu obowiązkowe jest udanie się w stronę rynku, na którym znajduje się ratusz. Plan rynkowy jest dużych rozmiarów - mierzy sobie 1,5 ha powierzchni, co związane jest z odbywającymi się na nim niegdyś jarmarkami, na których zjeżdżało się ogromna liczba kupców z całego Podhala. Dookoła rynku widać zabytkowe kamienice, które powstały w ramach przebudowy drewnianej zabudowie, która w roku 1784 uległa poważnym zniszczeniom wskutek mającego tam miejsce pożaru. Zlokalizowany centrycznie ratusz jest budowlą pochodzącą z okresy XIX wieku. W pobliżu ratusza zlokalizowana jest także kapliczka świętego Jana Kantego, która również w znaczący sposób wpływa na klimatyczną zabudowę i architekturę całego rynku. Na terenie Nowego Targu postawione zostały także pomniki, które są ważnymi obiektami w życiu miasta. Do najbardziej popularnych z nich należą pomnik Adama Mickiewicza, Władysława Orkana (ten pomnik jest częścią zabudowy rynku) oraz pomnik Papieża Polaka - Jana Pawła II.

 

Układając plan zwiedzania Nowego Targu warto uwzględnić także najstarszą budowlę sakralną na terenie całego Podhala - Kościół pod wezwaniem świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. Obecnie święta, pod wezwaniem której jest ten kościół, stanowi również patronkę całego miasta. Wnętrze kościoła przedstawia przepiękny styl barokowy. Znajduje się w nim na przykład obraz świętej Katarzyny czy też obraz przedstawiający przemienienie na górze Tabor. Ponieważ Nowy Targ jest miastem, w którym mocno rozwinięta jest turystyka (wpływ ma na to między innymi lokalizacji i warunki geograficzne tej miejscowości), na jego terenie znajduje się szeroka baza noclegowa, która umożliwia przyjezdnym spędzenie zaplanowanego pobytu. Nowy Targ proponuje swoim gościom także całe mnóstwo różnego rodzaju punktów gastronomicznych, w których można skosztować regionalnych potraw, bazujących najczęściej na najważniejszy naturalnych zasobach regionu Podhala. Udając się na urlop w stronę Nowego Targu warto zaplanować wcześniej bardzo skrupulatnie czas swojego pobytu, gdyż atrakcje oferowane turystom przez to miasto są naprawdę liczne - warto więc z wszystkich z nich skorzystać.

Mapa Nowy Targ

Galeria zdjęć Nowy Targ

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl