Przewodnik Nowy Podoś

W województwie mazowieckim, w powiecie makowskim położona jest malownicza miejscowość Nowy Podoś. Na odwiedzających to miejsce turystów czekają gospodarstwa agroturystyczne oraz inne prywatne kwatery zapewniające zarówno nocleg jak i wyżywienie.

Miejscowość położona nad rzeką Orzyc, której nazwa pochodzi najprawdopodobniej od kurpiowskiego określenia odnoszącego się do źrebaka, konika. Przez kilka wsi m.in. Podoś prowadzi rzeką Orzyc szlak krajobrazowy.

        

    W pobliżu Nowego Podosia znajduje się kilkanaście interesujących miejsc wartych zwrócenia na nie uwagi podczas wizyty w powiecie makowskim. W oddalonej o 5km miejscowości Jaciążek znajduje się XIX wieczny dwór, zgodnie z widniejącą przy wejściu datą 1905 r. Zbudowany jest z drewna, przykryty blachą. Dwór oglądać można jedynie z zewnątrz, zamieszkany jest bowiem przez obecnych właścicieli, choć jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, bowiem budynek nie był bardzo długi czas remontowany.

W miejscowości sąsiadującej zwanej Stary Podoś warto zwrócić uwagę na klasycystyczną filialną Kaplicę pod wezwaniem Świętego Krzyża z 1853 roku. Wpisana jest ona do rejestru zabytków. Wśród obiektów sakralnych na uwagę zasługuje ponadto Zespół Sakralny parafii Św. Stanisława Kostki. Podobnie jak poprzednia wpisana do rejestru zabytków.  W Węgrzynowie natomiast zachował się XVII wieczny drewniany kościół oraz dzwonnica.

Na terenie gminy znajdują się ponadto liczne zespoły dworsko, pałacowo, parkowe. Jest tam m.in. podworski park krajobrazowy z XIX wpisany do rejestru zabytków, dwór drewniany i park krajobrazowy w miejscowości Suche.   W odległości 13km, we wsi Szczuki usytuowany jest XIX wieczny dwór Szczuki będący czasowym miejscem pobytu Marii Curie Skłodowskiej. Mimo kilkukrotnych prób odrestaurowania dworu nadal jest ona w stanie wymagającym remontu ze względu na to nie jest możliwe zwiedzanie go.

Uwzględniając ogólną charakterystykę kulturową tego miejsca warto zwrócić uwagę, iż największe znaczenie dla tego obszaru ma obecność licznych obiektów wiejskiego budownictwa drewnianego. Najstarszy na północnym Mazowszu „Krasiniec”, czyli zespól cukrowni w miejscowości Szczuki pochodzi z lat 1866 – 1867. W jego skład wchodzą różnorodne budowle z XIX i XVIII wieku. Wśród nich wymienić można m.in. suszarnie, magazyn techniczny, domy pracownicze. Po przejechaniu 13km trafiamy do wsi Bogate, w której znajdują się Kościół Św. Anny z XV w. oraz dwór barokowo – klasycystyczny z przełomu XVII i XIX wieku. Bogate charakteryzuje się ponadto innymi zabytkami architektury i budownictwa – Młyn wodny na rzece Węgierce, Kopiec T. Kościuszki z 1917 roku, zabytkowe kapliczki przydrożne. Oddalając się o jedynie 5km do miejscowości Suche mamy możliwość obejrzenia XIX wiecznego drewnianego dworu zbudowanego dla rodziny Krasińskich. Dworek otoczony jest prawie 5 ha parkiem krajobrazowym, którego kształt upodobniony jest do trapezu.

Chcesz spedzic czas w spokojnym, cichym miejscu? Wybierz Podoś i jego okolice na wyjazd weekendowy i nie tylko.

Mapa Nowy Podoś

Okoliczne miejscowości

Noclegi Nowy Podoś