Przewodnik Niedzica

Podhale jest zlokalizowanym w północnej części kraju regionem, który ze względu na swoje usytuowanie jest szalenie atrakcyjne pod względem turystycznym. Panujące tam warunki geograficzne oraz przyrodnicze czynią obszary Podhala naprawdę godnymi uwagi. Na Podhalu znajdują się zarówno liczne wsie, które mimo niewielkich rozmiarów, przyciągają do siebie naprawdę dużą liczbę turystów, jak również miejscowościami, które mimo większych powierzchni, jakie zajmują, utrzymane są w typowym podhalańskim charakterze, w którym z pewnością nie ma miejsca na miejski zgiełk i harmider. Jedną z małopolskich wsi, która stanowi część regionu Podhale, jest Niedzica. Dokładna lokalizacja Niedzicy to podnóże góry Cisówki oraz Hombarku, które wchodzą w skład szczytów Pienin Spiskich. Wieś należy do ziemi polskiej od roku 1920. Wcześniej wskutek wielu wydarzeń historycznych była administracyjne obszarem państwa węgierskiego. Obecnie Niedzica graniczy z takimi miejscowościami jak Czorsztyn, Stara Wieś, Łapsze Niżne, Niedzica-Zamek oraz Kacwin.

 

Na terenie Niedzicy znajdują się pewne zabytki, których zobaczenie podczas pobytu w tej miejscowości jest niemalże obowiązkowe. Pierwszym z nich jest z pewnością kościół świętego Bartłomieja, który pochodzi z okresu wieku XIII. Znajdujące się wewnątrz elementy bardzo ściśle powiązane są z życiem świętego, który jest patronem tej świątyni. W środku znajdują się więc tryptyk świętego Bartłomieja oraz obraz, na którym widnieje scena męczeństwa świętego Bartłomieja. Innymi ciekawymi elementami, które stanowią wyposażenie tej sakralnej budowli są na przykład organy bądź też pochodząca z roku około 1410 polichromia. Pod względem ciekawych obiektów warto udać się również w okoliczne strony Niedzicy. W oddalonej o zaledwie kilka kilometrów miejscowości Niedzica-Zamek, podziwiać można pochodzący z XIV wieku Zamek Dunajec. Ta niesamowita średniowieczna budowla skrywa w swoich ciężkich betonowych murach wspaniałą historię. Został wybudowany przez spiskich Landgrafów i co ciekawe, do dzisiaj udało się zachować go w nienaruszonym stanie.

 

Oprócz tego na warto wspomnieć, o wspaniałym usytuowaniu tej warowni - zamek znajduje się tuż przy prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego, a to w niewątpliwie istotny sposób wpływa na atrakcyjność tego miejsca. Jezioro Czorsztyńskie jest miejscem, w którym istnieje możliwość uprawiania licznych sportów wodnych z to w kolei przyciąga całe mnóstwo turystów. Utworzona została tam wypożyczalnia sprzętu oraz plaża. Ciekawym elementem znajdującym się przy Zbiorniku Czorsztyńskim jest również przystań, w której cumuje statek. Obecnie ukształtowanie przyrodnicze zamku zostało trochę zmienione wskutek działalności hydrotechnicznych - została wybudowana potężna zapora. Jednak pomimo to dwie potężne wznoszące się wieże robią niesamowite wrażenie. Wybudowana zapora oraz sztuczny zbiornik był powodem niepożądanych stanów powodziowych, które miały tam miejsce. Spacer wzdłuż takiej zapory okazuje się być naprawdę ogromnym przeżyciem. Turyści niejednokrotnie uzmysławiają sobie jak silna jest moc natury oraz jak ludzkie ręce próbują radzić sobie z jej żywiołami. Odwiedzając Niedzicę warto także udać się w stronę piętrowego spichlerza z murowaną piwniczką, których powstaje datuje się na wiek XVIII. Na terenie całego Podtatrza jest to niewątpliwie jedyny tego rodzaju obiekt. Ten zabytkowy spichlerz jest dla mieszkańców tego rejonu z pewnością niezwykle ważnym obiektem, który związany jest z historią i tradycją tego miejsca.

Ciekawe miejsce, które także śmiało polecić można odwiedzenia, jest cmentarz żydowski. Cmentarz zajmuje powierzchnie blisko 60 metrów kwadratowych. Wskutek działań wojennych przeprowadzanych podczas II Wojny Światowej, miejsce to doznało ogromnych strat i zniszczeń, jednak mimo to, udało się zachować pojedyncze macewy w wyżłobionymi hebrajskimi napisami, które wskazują na żydowski cmentarz. Niedzica jako typowa podhalańska wieś proponuje przyjeżdżającym tam turystom również te atrakcje, które ściśle powiązane są z wykorzystaniem naturalnych warunków tego miejsca. Zwłaszcza dotyczy to ukształtowanie terenu, które pozwala na uprawianie turystyki górskiej. Przez Niedzicę przechodzą różne szlaki turystyczne, które wiodą wędrowców do różnych celów. Piesze i rowerowe wycieczki ścieżkami wiodącymi przez Niedzicę i jej okolice mogą być naprawdę ogromnym estetycznym doznaniem. Okalająca szlaki przyroda, złożona z różnego rodzaju gatunków tatrzańskiej flory i fauny, robi bez wątpienia niesamowite wrażenia. Również w okresie zimowym Niedzica to wspaniałe miejsce, do którego przybywają licznie turyści. Ta podhalańska wieś posiada własne trasy zjazdowe, z których korzystają miłośnicy narciarstwa.

 

Utworzone zostały również trasy, które nakłaniają do uprawiania narciarstwa biegowego, które także okazuje się prawdziwym śnieżnym szaleństwem. Bardzo ciekawą atrakcją, której nie można przypasować bezpośrednio do Niedzicy, ani właściwie konkretnie do żadnej innej miejscowości, jest spływ Dunajcem. Wody Dunajca prowadzą przez wspaniałe okolice. Na flisackich łodziach a znajdujący się na nic miejscowi Flisacy opowiadają historię, jaka skrywa się w pobliskich wsiach i miejscowościach. Turyści mogą poznać więc odrobinę historii jak i podziwiać otaczającą ich przyrodę oraz widoki. Taki spływ wiedzie przez różne odcinki Dunajca, które nie zawsze są spokojne i milczące. Spływ Przełomem Dunajca wcale nie musi odbyć się na tratwach. Wielu nieco bardziej śmiałych turystów decyduje się na rafting, który zabiera ich w dziewicze i nieco mniej odkryte zakamarki Dunajca. Jest to z pewnością przygoda, która zostaje w pamięci na naprawdę długie lata. Wielu mieszkańców Niedzicy zajmuje się prowadzeniem agroturystyki, która niewątpliwie stanowi tam istotne źródło dochodu i utrzymania. Przyjeżdżający turyści mogą znaleźć nocleg w typowych podhalańskim domach, w których czuje się typowy góralski charakter. Taki nocleg jest z pewnością niesamowitym przeżyciem, gdyż pozwala na całkowite wtopienie się w nietypowa świat Podhala.

Pogoda Niedzica

Dzisiaj

23
Wiatr:
8 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
26 °C

Mapa Niedzica

Galeria zdjęć Niedzica

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl