Przewodnik Nawojów Łużycki

Na terenie Dolnego Śląska znajduje się całe mnóstwo niewielkich rozmiarów miejscowości, które bardzo często są nam po prostu nie poznane. Wiele z nich skrywa w sobie naprawdę coś niesamowitego, coś czego odkrycie funduje człowiekowi prawdziwą fascynację. Dolny Śląsk uznawany jest najczęściej za region, w którym panuje prawdziwe spustoszenie kulturowe. Nic jednak bardziej mylnego. Na obszarze tego regionu jest wiele miejsc i obiektów, które z pewnością warta jest zobaczyć i przekonać się na własne oczy co proponuje to województwo. Fenomenalnym przykładem na to, że Dolny Śląsk skrywa w sobie prawdziwe perły architektoniczne, o których nie koniecznie się mówi, jest jedna z dolnośląskich wsi - Nawojów Łużycki. Nawojów Łużycki administracyjnie należy do powiatu lubańskiego i wraz z innymi jednostkami miejskimi i wiejskimi tworzy gminę Lubań.

               Na terenie wsi znajduje się obiekt, który zasługuje z pewnością na szczególną uwagę. Jest to dworek renesansowy pochodzący z okresu połowy XVI wieku. Dwór został wzniesiony przez jednego z członków rodziny von Tschirnhaus, która panowała niegdyś Nawojowem Łużyckim - Christopha Friedricha. Główny fragment obiektu wzniesiony został pomiędzy 1570 a 1571 rokiem. Z tego właśnie okresu pochodzą również do dzisiaj zachowanie przepiękne krużganki, które są dwukondygnacyjne i odznaczają się naprawdę sporą unikatowością. Artyści biorący udział przy ich tworzeniu wyraźnie zafascynowani byli sztuką renesansową, która rozkwitała wówczas na terenie Włoch. Ich nazwiska nie są jednak dzisiaj poznane, przypuszcza się jedynie, że mogli to być budowniczy i rzeźbiarze właśnie z Italii, nie można wykluczyć jednak faktu, iż ich pochodzenie było znacznie bliższe. Krużganki utworzone zostały z 16 arkad. Dwie kondygnacje, z których składają się krużganki, przedzielone zostały programem heraldycznym, który w fenomenalny sposób wyjaśni losy i dzieje rodziny władającej niegdyś dworkiem. Tak utworzone zdobienia mają nie tylko znaczenie historyczne ale również są wspaniałym tworem architektonicznym, który w fenomenalny sposób uzupełnia estetykę całej budowli. Do czasów obecnych udało się zachować również pierwotny portal dworu, jednak jego stan jest już niestety bardzo kiepski. Znaczne zniszczenie uniemożliwiają niestety odczytanie inskrypcji, która została poświecona budowli oraz krewnym jej dawnych właścicieli. Obecnie całość tego obiektu traktuje się raczej jako ruinę, jednak mimo to wielu potrafi dostrzec w tym obiekcie prawdziwą wartość zabytkową. Na przestrzeni lat miało miejsce wiele wydarzeń, które przyniosły budowli naprawdę ogromne zniszczenia. Na początku drugiej połowy XX wieku w skrzydle z krużgankami utworzono świątynie. Dzięki pracom budowlanym udało się odnowić tą część dworku, reszta zostaje jednak nadal w stanie przypominającym ruinę.

           Będąc w okolicy Nawojowa Łużyckiego z pewnością warto jest odwiedzić ten obiekt. Renesansowy dworek usytuowany jest przy głównej drodze, dlatego też najłatwiej jest przybyć tutaj samochodem. Ponieważ całość obiektu jest ogólnodostępne, jego zwiedzenie jest tutaj możliwe o każdej porze.

Mapa Nawojów Łużycki

Okoliczne miejscowości