Przewodnik Nadarzyn

Wieś gminna w województwie mazowieckim położona pośród urokliwych kompleksów leśnych, dwóch rezerwatów przyrody. Nadarzyn oddalony jest od Warszawy o 19km. Miejscowość ta zapewnia chwile spokoju i relaksu połączone z korzystaniem z malowniczych widoków i krajobrazów. Malownicze tereny zielone i lasy zapewniają cisze i spokój, której bardzo często poszukujemy chcąc wyrwać się, choć na chwilę z pełnego gwaru i zgiełku miasta. Atrakcyjne położenie w bliskim sąsiedztwie stolicy jest czynnikiem, który zachęca wielu do odwiedzenia tych okolic.

            Zielony Pierścień Warszawy, który stanowią rezerwaty Młochowski Grąd, Młochowski Łęg, lasy w okolicy Wolicy oraz Paszkowa zachęcają turystów do aktywnego wypoczynku. Walory przyrodnicze posiadają niewątpliwie znajdujące się tam zabytkowe parki w miejscowościach: Bieliny, Paszków, Młochów, Rozalin. Odnajdziemy tam cenne pomniki przyrody.

            Młochowski Grąd – las Młochowski, stanowi jeden z dwóch rezerwatów znajdujących się na terenie gminy Nadarzyn. Cenny jest w nim przede wszystkim stuletni bór mieszany, drzewostan liściasto – grądowy. Rezerwat ustanowiono w 1983 roku.

         

            Młochowski Łąg – rezerwat jest otwarty dla ruchu turystycznego, przygotowane szlaki umożliwiają bezpieczne spacery. Utworzony podobnie jak poprzedni rezerwat w celu ochrony unikatowych gatunków drzew i krzewów charakterystycznych dla terenów Mazowsza.

            Na terenie gminy Nadarzyn wyznaczono szlaki turystyczne, oznaczone są one znakami czerwonymi, zielonymi, niebieskimi (szlak im. Jarosława Iwaszkiewicza, Szlak dolinek mazowieckich) i żółtymi – odpowiadając poszczególnym trasom i miejscowościom, przez które przebiegają. W rezerwatach oraz innych okolicznych lasach zamieszkują liczne gatunki zwierząt. Wśród nich są ptaki: krzyżówka, czapla, bocian biały, sowy, dzięcioły, jastrząb, myszołów; Ssaki to m.in. sarny, dziki, lisy, wiewiórki, lisy oraz zające. Wśród gadów odnajdziemy tu zaskrońce, padalce, jaszczurkę zwinkę.

           

               Wśród wielu innych zabytków i obiektów wartych zwiedzenia znajdują się;

„Zespół pałacowo – parkowy w Młochowie” – XIX wieczna siedziba ziemiańska wybudowana w stylu klasycystycznym. W skład zespołu wchodzą: park w stylu angielskim, dwie oficyny, pałac, oranżeria.

„Zabytkowa aleja lipowa Młochów - Parole” – składająca się ze 150 drzew, lip drobnolistnych o wysokości 15 – 25 metrów. Od 1980 roku aleja stanowi zabytek wpisany do rejestru pomników przyrody.

„XV wieczny Kościół p.w. Św. Klemensa w Nadarzynie” – kościół w stylu neoklasycznym, zbudowany w formie owalu. Front kościoła dekoruje figura św. Nepomucena, krzyż misyjny oraz zabytkowa dzwonnica

„Zajazd Nadarzyn” – obiekt z 1806 roku, wybudowany w stylu klasycystycznym. Od 1959 roku wpisany do rejestru zabytków. Obecnie budynek stanowi siedzibę Ośrodka Kultury Nadarzyn oraz siedzibę Biblioteki publicznej.

          

        Gospodarstwa agroturystyczne gminy Nadarzyn zapewniają liczne atrakcje związane zarówno z aktywnym spędzaniem wolnego czasu w formie spacerów, wycieczek rowerowych, korzystania z uroków pobliskiego parku krajobrazowego.

Pogoda Nadarzyn

Dzisiaj

13
Wiatr:
11 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
16 °C

Mapa Nadarzyn

Okoliczne miejscowości

Noclegi Nadarzyn