Przewodnik Mrągowo

Mrągowo jest miastem zlokalizowanym w województwie warmińsko-mazurskim. Pierwsza wzmianki, jakie pojawiają się na temat Mrągowa, pochodzą z 1348 roku. Z historią miasta ściśle związana jest postać pastora i pisarza Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza, który jest patronem obecnego Mrągowa. Miasto niejednokrotnie nazywane jest miastem ludzi aktywnych, co jest dowodem na to, że stwarza ono możliwości do dynamicznego spędzania czasu.

 

Ze strony turystycznej Mrągowo staje się wabikiem pod wieloma względami. Być może Mrągowo nie uchodzi za miasto, w którym nadmiar obiektów zabytkowych powoduje napięty plan zwiedzania, jednak pochwalić się może zupełnie innymi- równie atrakcyjnymi, walorami. Atuty Mrągowa wynikają zarówno z położenia, przyrody jak i gościnności zamieszkujących go ludzi. Jako, że miasto zlokalizowane jest na terenach Pojezierza Mazurskiego, obfituje ono ze wspaniałe zasoby wodne, które są wykorzystywane na bardzo różnorodne sposoby. Doliczyć można się jedenastu różnych, znajdujących się we Mrągowie i jego okolicach, jezior, które stwarzają możliwości uprawiania wodnych sportów.

 

Mrągowo to także fenomenalne miejsce na wycieczki rowerowe, czy też piesze wędrówki. Otaczająca ulice tego miasta przyroda sprzyja prawdziwemu relaksowi i wypoczynkowi. Okolice Mrągowa tworzone są również przez Mazurski Park Krajobrazowy, którego siedziba zlokalizowana jest w pewnym niezwykle klimatycznym, wykonanym z drewna, budynku we wsi Krutyń. Baza noclegowa w Mrągowie dostosowana jest do poziomu dobrze rozwiniętej tu gospodarki turystycznej. Z Mrągowem związane są także pewne, znane na całą Polskę (także poza nią!), imprezy kulturalne, które co roku przyciągają mnóstwo przyjezdnym. Jedną z najbardziej znanych imprez jest z pewnością Międzynarodowy Festiwal Muzyki „Piknik Country”. Pominąć nie można również takich wydarzeń jak na przykład Mrągowskie Dni Kultury obfitujące w wiele atrakcji, Mazurska Noc Kabaretowe, podczas której miłośnicy tego rodzaju sztuki mogą rozbawić się do łez, czy też Festiwal Kultury Kresowej, który łączy miłośników pięknej muzyki.

Wśród budowli, które zdobią obszary miasta, warto wspomnieć o pochodzącym z pierwszej połowy wieku XIX ratuszu miejskim, którego budynek pełni obecnie funkcję Urzędu Stanu Cywilnego oraz muzeum. W 2002 roku władze miasta postanowiły również wznieść pomnik oddający cześć wielkiemu Polakowi- Janowi Pawłowi II. Ciekawymi budynkami pod względem architektonicznym są również Gmach Sądu Rejonowego, który pochodzi z 1898 roku, czy też na przykład wybudowy w stylu neogotyckim Kościół wyznania rzymsko-katolickiego pod wezwaniem świętego Wojciecha. Wszystkie atrakcje turystyczne Mrągowa kojarzą nam się raczej z letnim wypoczynkiem, jednak mimo to, także w okresie zimy miasto to jest także bardzo wabiące. Miłośnicy narciarstwa mogą wybrać się na Górę Czterech Wiatrów, gdzie utworzonych zostało 5 tras zjazdowych. Okolice stoków umożliwiają także nocleg i usługi gastronomiczne, w którym zasmakować można regionalnej kuchni.

Pogoda Mrągowo

Dzisiaj

11
Wiatr:
9 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
14 °C

Mapa Mrągowo

Galeria zdjęć Mrągowo

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl