Przewodnik Morąg

                Morąg to liczące około 25 tysięcy mieszkańców miasto w województwie warmińsko – mazurskim, siedziba miejsko – wiejskiej gminy o tej samej nazwie.
               W najdawniejszych czasach tereny dzisiejszego Morąga zamieszkiwało plemię staropruskich Pogezan. Za początek rozwoju osady na tym terenie można uznać rozpoczętą tu budowę drewnianej strażnicy i zamku w roku 1280. U podnóża zamku szybko powstała osada, która w 1327 roku otrzymała prawa miejskie. Wówczas to nastąpił szybki rozwój i rozkwit, w czasie którego powstało wiele znaczących budynków. Kolejne stulecia przyniosły liczne starcia zbrojne, wskutek czego do dzisiejszych czasów przetrwał zaledwie odsetek zabytkowych fortyfikacji i obiektów na tym terenie. W XVII wieku w czasie przemarszu wojsk szwedzkich miasto poniosło ogromne straty, rozkradano nawet trumny.

Najważniejszymi pod względem atrakcyjności i historii obiektami w Morągu są:
·    Wybudowany w 1444 roku, a później wielokrotnie modernizowany i odbudowywany gotycki ratusz.
·    Pierwotnie wzniesiony w XIV wieku Kościół św. św. Piotra i Pawła, wielokrotnie modernizowany. W jego wnętrzu znajdują się m.in.: pochodzący z 1690 roku ołtarz główny, wykonany przez norymberskiego artystę snycerza Gellerta, czternastowieczny krucyfiks mistyczny o niespotykanych rozmiarach, a także odrestaurowane po 1945 roku ołtarze boczne.
·    Wybudowany w stylu barokowym Pałac Dohnów, powstały w latach 1562 – 71. Obecnie bardzo dobrze zachowany, mieści się w nim Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera. W pałacu znajdują się obiekty takie jak: portrety dworskie z przestrzeni XVI – XIX wieku, ryciny, panoramy oraz portrety ukazujące krajobraz kulturowy Niderlandów.
·    Znajdujący się na skwerze pałacu Dohnów, skonstruowany w 1741 roku zegar słoneczny.
·    Założony w I połowie XIX wieku cmentarz żydowski. Do czasów współczesnych zachowało się około dziesięciu nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1850 roku.

               Do pozostałych wartych odwiedzenia i zobaczenia miejsc zaliczyć można: domy i kamieniczki z XIX i początku XX wieku, cmentarz żołnierzy armii radzieckiej, mury obronne z XIV wieku i baszty z 1717 roku, a także prawosławną cerkiew pw. św. Włodzimierza.
W niedalekiej odległości od miasta znajduje się tzw. Rozlewisko Morąskie, stanowiące ekosystem bagienny osuszonego w 1867 roku Jeziora Morąskiego. Swoje gniazda ma tam około 150 gatunków ptaków, w tym rzadkie jednostki takie jak kania czarna, orlik krzykliwy, trzmielojad, krogulec i kobuz. Aż18 spośród gniazdujących tu gatunków znajduje się na liście "Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt", stanowiącej rejestr zagrożonych gatunków zwierząt na terenie Polski.

                Morąg od zawsze miał niewielkie znaczenie wojskowe, stacjonował tutaj 19 Dywizjon Rakiet Taktycznych oraz zlikwidowana w 2008 roku 16 Pomorsko-Warmińska Brygada Zmechanizowana. Od maja 2010 roku w mieście stacjonują amerykańscy żołnierze, obsługujący bazę rakiet Patriot.
W Morągu działają m.in. Stowarzyszenie Ludności Niemieckiej Herder, Fundacja Pogezania oraz Lokalna Organizacja Turystyczna „Kraina Nieodkrytych Tajemnic”.

Mapa Morąg

Galeria zdjęć Morąg

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl