Przewodnik Miłomłyn

               Miłomłyn to niezwykle przyjazne, liczące około 2,5 tysiąca mieszkańców miasto położone w malowniczych terenach województwa warmińsko – mazurskiego, nad Kanałem Elbląskim.
Nazwa miasta pochodzi od niemieckiego słowa "Liebemühle".

               Pierwsze wzmianki o Miłomłynie pochodzą z 1315 roku, choć sama osada, w której znajdywały się wówczas strażnica krzyżacka, młyn oraz zamek, powstała już na przełomie wieku. Pierwotnie Miłomłyn uzyskał prawa miejskie w I połowie XIV wieku, w 1335 roku dla sołtysa Tylego z Herzogenwalde. Wówczas to głównym źródłem utrzymania ludności Miłomłyna było rzemiosło i rolnictwo. W czasie swojej historii miasto kilkakrotnie znajdywało się w granicach polskich, jednak równie często zostało z nich wydzierane. Główny rozkwit i szybki rozwój miasta przypadł na wiek XIX, kiedy to w połowie stulecia wybudowany został Kanał Elbląski i linia kolejowa (w 1893 roku, rozebrana po II wojnie światowej). W 1945 roku miasto zostało doszczętnie zniszczone przez Armię Czerwoną. Prawa miejskie odzyskało w roku 1998.

Do najważniejszych zabytków i atrakcji Miłomłyna i jego okolic z pewnością należą:
·    Wzniesiony w latach 1898 – 1901 neogotycki kościół parafialny pod wezwaniem św. Bartłomieja. W jego wnętrzu do dziś znajdują się liczne historyczne obiekty, w tym: barokowy ołtarz główny z zabytkowymi rzeźbami, dwie nieczytelne płyty nagrobne z wieków XVII i XVIII, gotycka kropielnica z przełomu wieku XIV i XV oraz ręcznie rzeźbiona ambona z 1715 roku. Do budynku należy również XIV-wieczna dzwonnica z krużgankami stanowiąca pozostałość·     po rozebranym w XIX wieku kościele.
·    Fragmenty dawnych fortyfikacji miejskich z XIV wieku wraz z resztkami murów obronnych wzniesionych z kamienia polnego i czerwonej cegły.
·    Liczne domy z XVIII i XIX wieku.

Do pozostałych, wartych obejrzenia atrakcji gminy zaliczają się głaz grubokrystaliczny, który według mieszkańców z roku na rok ma powiększać swoją objętość czy zespół pałacowo-parkowy z XIX wieku w oddalonych o około 10 kilometrów od Miłomłyna Karnitach.

               Dobrze przygotowana baza noclegowa obejmująca obiekty takie jak hotele, pensjonaty i liczne gospodarstwa agroturystyczne rokrocznie przyciąga wielu gości. Możliwość uprawiania turystyki wodnej jest dodatkowym atutem, który podnosi walory rekreacyjne Miłomłyna. Ponadto wielbiciele aktywnego wypoczynku z pewnością odnajdą się wśród działających w mieście i okolicach trasach pieszych i rowerowych, funkcjonujących w tym terenie od 1998 roku.
Co roku w czerwcu zjeżdżają do Miłomłyna rowerzyści z różnych zakątków kraju, by uczestniczyć w organizowanym cyklicznym rajdzie rowerowym.
               Na terenie gminy znajdują się liczne przyrodnicze atrakcje, w tym pomnik przyrody - unikalna sosna taborska licząca około 30 metrów wysokości. Wielbiciele flory i fauny z pewnością znajdą zacisze do obserwacji ulubionych gatunków roślin i zwierząt w dwóch rezerwatach: "Rzeka Drwęca z Jeziorem Drwęckim" oraz "Jezioro Iłgi". Do najciekawszych z pewnością należą stanowisko żółwia błotnego oraz liczne ostoje ptaków chronionych takich jak orzeł bielik, orlik krzykliwy czy bocian czarny.

Mapa Miłomłyn