Przewodnik Międzychód

Międzychód jest miastem położonym mad Wartą w Dolinie Gorzowskiej w Wielkopolsce. Region ten określa sie jako Krainę 100 Jezior albo Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie. Tutejsza przyroda jest wspaniała, w Puszczy Noteckiej rośnie stary dąb o obwodzie około 8 metrów, stare dęby nad Jeziorem Koleńskim tworzą rezerwat przyrody Kolno Międzychodzkie, inny rezerwat to Dolina Kamionki czy Pszczewski Park Krajobrazowy. Dąb rosnący na Placu Kościuszki jest pomnikiem przyrody. Równocześnie rozwinięte jest rolnictwo, uprawia się m.in. dużo ziemniaków (jak przystało na Pyrlandię). Owoce i warzywa przetwarzane są w miejscowym zakładzie Pudliszki-Heinz (działa od 1904 roku). Działają też inne zakłady przemysłowe.

                Polska nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od "chodzenia między brodami", a używana równolegle nazwa niemiecka Bimbaum oznacza gruszę, która jest herbem miasta. Międzychód był przez wieki miastem granicznym, gdzie zgodnie mieszkali Polacy, Niemcy i Żydzi różnych wyznań. Osadnictwo w tych rejonach sięga czasów epoki kamiennej. Prawa miejskie Międzychód uzyskał przed 1378 rokiem. Był częścią łańcucha grodów i osad piastowskich, sięgały tu wpływy Cystersów z Bledzewa. Sam Międzychód należał do Unrugów. Jako teren przygraniczny wielokrotnie przechodził z rąk do rąk, był niszczony w wojnach i pożarach, szalały tu zarazy. Wiadomo, że na wojnę 13-letnią miasto wyekwipowało i wysłało 4 piechurów. W okresie zaborów trwało tu intensywne osadnictwo niemieckie. Eksportowano drewno, działały warsztaty sukienników. W latach 80-tych XIX wieku doprowadzono kolej, co spowodowało rozwój przemysłu. Po strajku wrzesińskim również w tym regionie dzieci strajkowały w obronie polskiej mowy. W czasie Powstania Wielkopolskiego (jedyne wygrane powstanie w historii Polski) ochotnicy utworzyli kompanie powstańcze, a front walk doszedł do przedmieścia Międzychodu. Na mocy traktatu wersalskiego został najdalej wysuniętym na zachód miastem II Rzeczypospolitej. W okresie międzywojennym zaczęła rozwijać się turystyka, wtedy powstała nazwa Kraina 100 Jezior. Rozpoczęto ekspolatację złóż torfu i węgla brunatnego, działał port rzeczny w mieście. W czasie II wojny światowej zginęło wielu Polaków z tego regionu.

Dziś jest to dobrze zagospodarowany region turystyczny, można tu przyjechać na ryby i na grzyby, jest gdzie wypocząć i aktywnie spędzić czas. W Międzychodzie warto zobaczyć stare miasto, które ma ciekawy układ wrzecionowy, który wynika z położenia na przesmyku. Wąskie uliczki nazywane są gaskami. Budynki położone są szczytowo i reprezentują typ szachulcowy. Warto zobaczyć kościół pw.Męczeństwa św. Jana Chrzciciela i kościół pw.Niepokalanego Serca Maryi z zabytkowym cmentarzem, oba ,mają ciekawą historię. Ciekawostką jest Laufpompa z 1912 roku, czyli artezyjskie źródło siarkowe. Prowadzą tu liczne szlaki turystyczne, długie i krótkie, piesze i rowerowe, również międzynarodowe.

Warto wybrać sie tutaj w sezonie grzybowym.

Mapa Międzychód

Okoliczne miejscowości