Przewodnik Małuszów

              Małuszów jest miejscowością znajdującą się w południowo-zachodniej części kraju, na terenie województwa dolnośląskiego. Administracyjnie ta wiejska jednostka jest przynależna powiatowi jaworskiemu, który utworzony został w 1999 roku i którego funkcję siedziby spełnia miasto Jawor. Gmina, do której należy wieś Małuszów to Męcinka. Innymi Sołectwami, obok Małuszowa, które wchodzą w skład tej gminy, są Chełmiec, Chroślice, Kondratów, Męcinka, Muchów, Myślinów, Piotrowice, Pomocne, Przybyłowice, Sichów, Sichówek, Słup oraz Stanisławów. Dodatkowo gminę tworzą miejscowości, które nie posiadają statusu sołectwa i są nimi Bogaczów, Jerzyków, Raczyce oraz Nowa Męcinka. Całkowita powierzchnia gminy to blisko 150 kilometrów kwadratowych, co stanowi około Ľ części powierzchni jaki zajmuje powiat jaworski. Przed rokiem 1999, kiedy to powiat jaworski jeszcze nie istniał wieś Małuszów oraz okoliczne miejscowości od roku 1975 przynależne były administracyjnie województwu legnickiemu.

Dziś wieś Małuszów, mimo swoich niewielkich rozmiarów, może pochwalić się pewnymi obiektami, które śmiało mogą funkcjonować jako jej pewnego rodzaju wizytówki. Na terenie wsi Małuszów znajdują się dwa stawy, które bez wątpienia wpływają na przyrodnicze walory tego miejsca. W Małuszowie wybudowany został także w 1872 roku kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Na samym początku kościół był wyznania ewangelickiego natomiast obecnie gromadzi w swoich murach wiernych wyznania rzymskokatolickiego. Na szczególną uwagę, mówiąc o ciekawych obiektach na terenie miejscowości Małuszów, zasługuje jednak przede wszystkim barokowy pałac, który jest budowlą pochodzącą z okresu początku XVII wieku. Nie od zawsze jednak obiekt ten przedstawiał barokowy styl architektoniczny. Dopiero w wieku XVIII wskutek prac renowacyjnych przeprowadzonych na terenie pałacu nadano mu formę takiej właśnie budowli. Do tego czasu, nadana mu wówczas forma, została zachowana. U schyłku XVIII wieku pałac w Małuszowie był własnością barona Ludwika von Richthofena. Nie był to jednak jedyny właściciel, jaki zarządzał posiadłością. Następnie pałac stał się majątkiem księcia Ludwiga von Hessen. Również na tym nie zakończyła się zmiana zarządców posiadłością. Kolejnym właścicielem pałacu w Małuszowie był bawarski król Ludwik I a następnie posiadłość trafiła w ręce rodziny von Sprenger.

          Po zakończeniu wojny pałac w Małuszowie był przynależny do Stacji Nasienno-Szkółkarskiej zlokalizowanej w Snowidzy, a potem stanowił zasób Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwu (AWRSP). Dzisiaj właścicielem tego niezwykłego pałacowego obiektu w Małuszowie jest osoba prywatna, która przeprowadza w budynku renowacje, mające na celu zagospodarowanie go jako hotel. Będąc na terenie Małuszowa warto również odwiedzić okolice wsi. Większymi miejscowościami znajdującymi się w pobliżu Małuszowa jest na przykład oddalona o 11 kilometrów Legnica, która jest przepięknym miastem oferującym odwiedzającym go turystom wiele ciekawych atrakcji.

Pogoda Małuszów

Dzisiaj

22
Wiatr:
12 km/h
Opady:
2.3 mm
T. odczuwalna:
22.5 °C

Mapa Małuszów