Przewodnik Makowica

Chcąc znaleźć miejsce, w którym zapewnione mieć będziesz cisze spokój oraz relaks na wysokim poziomie wybierz się do miejscowości, którą jest Makowica. Znajduje się ona 80km od Warszawy w okolicach Makowa Mazowieckiego. Czyste powietrze oraz bardzo dogodne warunki do grzybobrania oraz zbierania jagód przyciągają licznie odwiedzających chcących skorzystać z dobrodziejstw natury, jakie oferuje Makowica i jej okolice. Miejsce fantastyczne do konnych i rowerowych przejażdżek. Ponadto korzystając z ofert tutejszych gospodarstw agroturystycznych liczyć można na wszelkie udogodnienia i dodatkowe atrakcje. Czas spędzony w Makowicy umilają przede wszystkim liczne stadniny koni prowadzone przez prywatnych właścicieli oferujące naukę jazdy konnej. Wśród wielu ofert znaleźć można i takie, które oferują hipoterapię. Zatem jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich należy do osób, którym wskazane jest korzystanie z tego typu rehabilitacji i wspomagania rozwoju Makowica będzie do tego miejscem idealnie stworzonym. To fantastyczne miejsce emanujące spokojem i harmonią z naturą zaprasza w swoje progi.

            W niedalekiej okolicy znajduje się kilka atrakcji turystycznych oraz przyrodniczych. Wśród nich zdecydowanie znaleźć się powinien Maków Mazowiecki wraz ze ścieżkami ekologicznymi i pomnikami przyrody. Makowska ścieżka edukacyjna zawiera 6 grup tematycznych, które na trasie długości 2km ukazują najpiękniejsze obszary i punkty ziemi Makowa Mazowieckiego. Wśród najciekawszych znalazły się: Elektrownia wodna z 1929 roku, Park Sapera, Zakole rzeki Orzyc, Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej, Las Grzanka, Pomniki przyrody – wiekowe dęby. Warty zatrzymania się w nim jest XV wieczny kościół rzymsko – katolicki pod wezwaniem Bożego Ciała.

Inne atrakcje i zabytki to:

- Muzeum Historyczne w Przasnyszu – mające, jako misję swej działalności gromadzenie i upamiętnianie historii Przasnysza i regionu gromadzi zabytki i eksponaty mające na celu podtrzymanie i udokumentowanie wiedzy o ziemi przasnyskiej. Muzeum organizuje także wystawy i pokazy plenerowe poza swoją siedzibą.

- Ruiny zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie pochodzące z XIV wieku, Ruiny SA otwarte dla turystów, dostęp jest także do obu wieży zamku. Szczególnie interesujące są dwa oryginalne miecze wyciągnięte z zamkowej fosy.

- Park Krajobrazowy w Krasnem oraz atrakcje gminy Krasne – zabytkowy kościół z mauzoleum rodu Krasińskich oraz sarkofagami liczącymi prawie pięć wieków. Starodawna aleja grabowa w parku krajobrazowym licząca około 1500m, cennym zabytkiem jest ponadto historyczna Wieża Ciśnień.

- Zameczek Krasińskich, zespół pałacowo- muzealny w Opinogórze, usytuowany w otoczeniu parku krajobrazowego w angielskim stylu. Muzeum będące w jego wnętrzu to Muzeum Romantyzmu. Najstarszym obiektem na terenie parku jest neogotycki pałacyk z XIV w.  w muzeum gromadzone są w szczególności pamiątki po Zygmuncie Krasińskim.

- Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie - „Krzewnia” – dom Aleksandra Świętochowskiego wyposażony w liczne sprzęty gospodarstwa domowego, ale także stroje, ubiory oraz umeblowanie pomieszczeń.

Pogoda Makowica

Dzisiaj

24
Wiatr:
14 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
27.5 °C

Mapa Makowica

Okoliczne miejscowości