Przewodnik Lutowiska

Nie bez powodu województwo podkarpackie uchodzi za jeden z najpiękniejszych regionów na terenie całego kraju. Podkarpacie, między innymi ze względu na swoją geografię i ukształtowanie, kusi więc wielu turystów. W regionie tym znajduje się wiele niedużych rozmiarów wsi, które dzięki rozwiniętej tam agroturystyce, pozwalają przyjezdnym na zatopieniu się chociaż na chwilę w tym wspaniałym, otoczonym przyrodzie świecie. Jedną z chętnie odwiedzanych wsi są Lutowiska. Mimo, iż wskutek wielu niepożądanych zdarzeń, które miały miejsce w tym regionie, i spowodowały wiele strat (chociażby w zabudowie) w Lutowiskach, miejsce to przyciąga swoim nietuzinkowym klimatem.

Pierwsze informacje dotyczące Lutowisk pochodząca z okresu drugiej połowy XVI wieku. Nazwa tej podkarpackiej wsi ma swój związek z pasterstwem, które było tam uprawiane. Lutowiska to dawna nazwa letnich pastwisk. Niegdyś Lutowiska miały duże znacznie związane z tłem historycznym, jednak wskutek pewnych, z pewnością bardzo niefortunnych wydarzeń, sytuacja uległa diametralnej zmianie. Zachowane na terenie Lutowisk zabytki są znakami, które w doskonały sposób odtwarzają całą historię tego miejsca. W celu poznawania tej historii a także jej zachowania, w Lutowiskach utworzone zostało muzeum, które funkcjonuje pod nazwą „Trzy Kultury”. Warto jednak wspomnieć, że muzeum to jest w dosyć nietypowej formie. Stanowi jest ponad dziesięciokilometrowa ścieżka, która prowadzi przez zabytkowe obiekty, które udało się zachować w Lutowiskach. Z tego też względu miejsce to, a właściwi szlak, nazywa się ekomuzeum. Pewne śladu wskazuję, że na terenie Lutowisk znajdowały się niegdyś dwie funkcjonujące synagogi.

Na terenie wsi odwiedzić można takie obiekty zabytkowe jak na przykład kościół pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa, który prezentuje architekturę neogotycką. Ciekawym obiektem jest również, wykonana z drewna willa, która pochodzi jeszcze z okresu poprzedzającego wybuch I Wojny Światowej. Wiele przyjeżdżających w te okolicę osób decyduje się także na odwiedzenie cmentarzu żydowskiego. Wzmianki o tym miejscu mówią, że jego założenie przypada na wiek XVIII. Na jego łącznej powierzchni znajduje się pięciuset typowych żydowskich nagrobków. Ważnym miejscem dla całych Lutowisk jest także pomnik powstały ku czci wymordowanych Romów i Żydów, którzy byli kiedyś mieszkańcami tutejszych okolic (także Lutowisk). Mimo, iż utrata wielu cennych zabytków, które była konsekwencją walki o te tereny, była z pewnością duża, Lutowiska to nadal niezwykłe miejsce, którego przyroda potrafi zachwycić. Da wszystkich tych, którzy są miłośnikami pieszych wycieczek, okolice tej podkarpackiej wsi stanowią bardzo ciekawą alternatywę. Lutowiska są doskonałym przykładem tego, jak wspaniała, choć bardzo często nadal niepoznana i nieodkryta, może być przyroda. W każdym miejscu Lutowisk kryje się coś, co wydaje się być dziewicze i tajemnicze, coś co kusi i wabi. Ten podkarpacki rejon to prawdziwe wyzwanie dla wszystkich turystycznych odkrywców.

Mapa Lutowiska

Galeria zdjęć Lutowiska

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl