Przewodnik Łubowo


               Łubowo to wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim. Wokół Łubowa znajdują się grodziska i inne stanowiska archeologiczne, z których najbardziej znany jest Ostrów Lednicki. Ten rejon to początek państwa polskiego. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1325 roku. W XIII-XIV wieku było własnością Dryjów (zwanych Sobiejuchami). Była to osada służebna, którą zamieszkiwali łubnicy. Darli oni z drzew lipowych łuby, z których wyrabiano pałuby (czyli budy na wozach królewskich). W XV wieku Łubowo przeszło na własność Górków. W tym okresie było miastem i w roku 1458 zobowiązane było dostarczyć na wojnę dwóch wojów pieszych. W XVI wieku przeszło na własność Dobierzewskich. W latach 1608-1609 szalała zaraza, a potem miejscowość została zniszczona w czasie najazdu szwedzkiego.

              W 1680 roku opisano Łubowo jako wieś składającą się z dwóch części. W tym okresie sprowadzono osadników z Niemiec i Holandii, część wsi, gdzie zamieszkali nazwano Łubowskimi Olędrami. Po uruchomieniu linii pocztowej z Poznania do Torunia na początku XVII wieku w Łubowie zlokalizowano stację dyliżansów. W 1660 roku zbudowano drewniany kościół pw. Św. Mikołaja , a w 1720 roku kolejni właściciele Łubowa, Lutomscy, dobudowali kaplicę i wyposażyli wnętrze. Kościół stoi do dziś. Na wieży umieszczony jest krzyż maltański, ponieważ kościół był konsekrowany przez przełożonego zakonu maltańskiego.
Na przełomie XVII i XVIII wieku wybudowano szkołę elementarną, budynek ten został rozebrany w 1902 roku. Od 1 września 1906 roku do 19 marca 1907 trwał strajk szkolny. Po odzyskaniu niepodległości we wsi wybudowano mleczarnię, szkołę i powstało wiele zakładów rzemieślniczych.. W czasie II  wojny światowej wielu mieszkańców zostało aresztowanych, wysiedlonych do Generalnej Gubernii albo wywiezionych na roboty do Niemiec.

               Oprócz drewnianego kościoła w Łubowie warto też zobaczyć kościół filialny pw. Wniebowzięcia NMP, zbudowany w 1891 roku jako kościół ewangelicki.
Innym miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć jest Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Wbrew pozorom o tamtych czasach wiemy niewiele i lekcja najstarszej historii Polski wielu z nas się przyda. Polska historia naprawdę zaczęła się przed 966 rokiem. Oddziałem tego muzeum jest Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Tzw. „duży skansen” jest jednym z najważniejszych tego typu muzeów w Polsce.
Nad jeziorem Lednica prezentowane są 53 obiekty starego budownictwa uzupełnione wystrojami dawnych wnętrz i obejść. Niestety do zwiedzania tych obiektów potrzebna jest odpowiednia pogoda, dlatego na wycieczkę do Łubowa i okolic trzeba przeznaczyć ładny dzień.

Mapa Łubowo