Przewodnik Lubawka

Województwo dolnośląskie może poszczycić się mnóstwem przepięknych miejscowości, które ze względu na swoje niezwykle atrakcyjne uwarunkowania geograficzne, są celem wielu turystów. Jedną z miejscowości, która wraz z innymi tworzy województwo dolnośląskie jest Lubawka. Miasto to znajduje się u podnóża Gór Kruczych, które są pasmem górskim należącym do tak zwanych Sudetów Środkowych. Lubawka położona jest nad dwoma rzekami - Bobrem oraz Czarnuszką. Obecna nazwa miejscowości jest wynikiem wielu przekształceń, które miały miejsce na przestrzeni lat. Początkowo miasto to funkcjonowało pod nazwą „Lubavia” i jest ściśle związane z wywodzącym się z języka słowiańskiego słowem „lubić”. Dziś Lubawka to niewątpliwie cel przyjazdu wielu turystów. Główną atrakcją tego miasta (tak samo zresztą jak innych, znajdujących się w tych rejonach wsi i miejscowości) jest ukształtowanie geograficzne, które sprzyja uprawianiu pieszej, rowerowej oraz górskiej turystyki. Rozciągające się na terenie Lubawki oraz pobliskich miejscowości trasy rowerowe, prowadzą turystów przez przepiękne leśne zakamarki. Lubawka słynie także z organizowanych tam cyklicznie co roku Międzynarodowych Otwartych Zawodów w Kolarstwie Górskim.

                Lubawka otoczona jest terenami, które w fenomenalny sposób sprzyjają uprawianiu narciarstwa. Lubawkę oraz jej okolicę śmiało można uznać za pewnego rodzaju  naturalną pomoc dydaktyczną w naukach środowiskowych. Znajdujące się tam święcki przyrodnicze umożliwiają na prawdziwy kontakt z naturą. W Lubawce nie brakuje również zabytków, które niewątpliwie warto jest odwiedzić będąc w tych rejonach. Będąc w Lubawce nie sposób nie udać się na rynek, na którym podziwiać można pochodzące z okresu XVII wieku kamienice. Zabudowa lubawskiego rynku oraz jego pobliskich uliczek ulegała na przestrzeni lat pewnym transformacją, jednak od przełomu wieku XIX i XX, zachowała swój wygląd do czasów obecnych. W Lubawce znajduje się także przepiękny kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który wzniesiony został w pierwszej połowie XVII wieku. Uwagę przykuwa w szczególności przepiękny ołtarz, który można zobaczyć we wnętrzu kościoła. Inną budowlą sakralną na terenie Lubawki jest kościół pod wezwaniem świętego Krzysztofa, który jest przykładem barokowego stylu architektonicznego.

               Ciekawe obiekty znajdują się także w okolicy Lubawki. Przykład stanowić mogą zlokalizowane na terenie Chełmska Śląskiego drewniane domy czeskich tkaczy, które do dzisiaj w pewnej części są zamieszkane. To niezwykłe miejsce umożliwia na zobaczenie „od kuchni” prawdziwego warsztatu tkackiego. Również Krzeszów (znajdujący się w pobliżu Lubawki - około 5 kilometrów na wschód) może pochwalić się niezwykłym obiektem. Bazylika pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, nazywana wielokrotnie perłą baroku, to w całym regionie niewątpliwie najbardziej znany obiekt. Dziś ta wspaniała Bazylika, obok innych budowli, znajduje się w gronie 18 najcenniejszych zabytków na terenie całej Polski - to z pewnością ogromne wyróżnienie, będące najlepszym dowodem na wartościowość tej krzeszowskiej bazyliki.

Mapa Lubawka