Przewodnik Lubachów

Lubachów jest przepiękną wsią, która zlokalizowana jest w województwie dolnośląskim. Ukształtowanie geograficzne oraz warunki naturalne Lubachowa sprawiają, że jest to wieś typowo letniskowa, która odwiedzana jest przez wielu turystów. Lubachów graniczy z dwoma innymi wsiami - Zagórzem Śląskim oraz Bystrzycą Górną.  Usytuowana jest w dolinie rzeki Bystrzycy. Ten malowniczy odcinek Bystrzycy, w pobliżu którego usytuowany jest Lubachów, jest bez wątpienia dużym walorem przyrodniczym, wpływającym na atrakcyjność tego miejsca. W związku z przepływem przez Lubachów tej rzeki (również przez inne pobliskie wsie i miejscowości) niedaleko wybudowana została zapora, która przyczynia się do zmniejszenia ryzyka powodziowego. Wysoka na 44 metry i szeroka na metrów aż 230 budowla hydrotechniczna jest w Lubachowie nie małą atrakcją. Szacuje się, że zapora jest w stanie zgromadzić aż 8 mln metrów sześciennych wody. To właśnie w Lubachowie działa dzisiaj także elektrownia wodna, zasilana przez wodę znajdującą się w podziemnych zbiornikach.

               Pierwsze wzmianki dotyczące Lubachowa oraz jego powstania pochodzą z okresu wieku XIV, a więc wieś ta jest już stosunkowo stara. Mimo długiego stażu nie można jednak mówić o jej rozwoju jako o szybkim. Cała wieś kształtowana była wolno. Taki a nie inny rozwój Lubachowa związany był przede wszystkim w jego dosyć niekorzystnym położeniem. Mało sprzyjające położenie nie pozwoliło mieszkańcom dawnego Lubatowa na łatwe pozyskiwanie naturalnych dóbr, które mogłyby stanowić źródło ich utrzymania. W pewnym momencie odkryte zostały jednak złoża galeny, dzięki czemu można było zacząć wiązać jakiekolwiek nadzieje z górnictwem. Niedługo mieszkańcy Lubachowa mogli jednak cieszyć się nową szansą na rozwój. Było to wynikiem wydarzeń związanych z wojną 30-letnią. Co prawda wielokrotnie próbowana wznawiać prace wydobywcze, jednak tak naprawdę nigdy nie uzyskano ponownie oczekiwanych efektów. Spory przełom miał miejsce w wieku XIX, kiedy to w Lubachowie dosyć prężnie zaczął rozwijać się sektor turystyczny. Niekorzystne pod względem gospodarczym usytuowanie stało się ogromną zaletą w aspekcie turystycznym.

Dzisiaj Lubachów jest niezwykle popularną miejscowością typowo letniskową, którą odwiedza wielu turystów. To świetne miejsce, które stanowi bazę wylotową w pobliskie góry. Piesza, górska i rowerowa turystyka jest tutaj po prostu na porządku dziennym. Popularność wsi zwiększyła się dzięki zbudowanej wzdłuż doliny Bystrzycy linii kolejowej (działanie to niejednokrotnie określało się mianem bardzo śmiałego i odważnego), co zdecydowanie polepszyło dojazd do Lubachowa. We wsi został utworzony także sztuczny zbiornik wodny, co oczywiście również w dużym stopniu wpływa na atrakcyjność tego miejsca. Mimo, iż Lubachów nie jest z pewnością dużą wsią, wręcz przeciwnie jego rozmiary są raczej skromne, takie usytuowanie przyciąga spore liczby turystów, którzy są miłośnikami aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, rozkoszując się ciszą, spokojem i otaczającą naturą.

Pogoda Lubachów

Dzisiaj

20
Wiatr:
8 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
22.5 °C

Mapa Lubachów

Galeria zdjęć Lubachów

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl