Przewodnik Lewin Kłodzki

               Lewin Kłodzki jest wsią znajdująca się na terenie województwa dolnośląskiego, a więc w południowo-zachodniej części Polski. Miasto stanowi powiat kłodzki i jest częścią gminy o tej samej nazwie. Gmina Lewin Kłodzki wraz z należnymi jej miejscowościami usytuowana jest w makroregionie Sudetów Środkowych. Sama miejscowość Lewin Kłodzkiej ma niezwykle korzystne usytuowanie chociażby ze względu na położenie w pobliżu takich uzdrowisk jak Kudowa Zdrój czy też Duszniki Zdrój. Malownicze położenie Lewina Kłodzkiego czyni to miasto niewątpliwie bardzo atrakcyjnym pod względem turystycznym. Przybywający do Lewina Kłodzkiego turyści mogą odnaleźć spokój, ciszę i harmonie. Pobyt na terenie tej dolnośląskiej wsi może okazać się naprawdę udanym wypoczynkiem. Lewin Kłodzki jest osadą założoną przez Czechów. Pierwsze informacje, jakie pojawiają się na temat Lewina Kłodzkiego datowane są na rok 1213. To, z czego w szczególności od zawsze znany był Lewin Kłodzki to przede wszystkim tkactwo lnianego oraz związanymi z nim organizowanymi na terenie Lewina Kłodzkiego targów płóciennych. Również inne miejscowości na terenie dzisiejszej gminy Lewin Kłodzkiej słynęły właśnie z tego rzemiosła, w którym wielu ludzi znalazło swoje zatrudnienie. Nie zawsze jednak samo tkactwo lniane było głównym przedmiotem zajęć ludności zamieszkującej Lewin Kłodzki.

                     Szczególne ożywienie gospodarcze zauważa się na terenie Lewina Kłodzkiego w drugiej połozie XIX wieku, kiedy to zaczęto trudnić się także produkcją czekolady, pończoch a także szlifem kryształów. Również początek wieku XX miał niemałe znaczenie na rozwój całej miejscowości Lewin Kłodzkiej. To właśnie w tym okresie utworzona została linia kolejowa prowadząca w kierunku Nachodu z Kłodzka. Na terenie Lewina Kłodzkiego można wyróżnić pewne obiekty, które dla całej wsi i jej mieszkańców mają niemałą wartość zabytkową i w sposób ścisły powiązane są z dziejami Lewina Kłodzkiego. Pierwszym ważnym elementem na terenie wsi jest mierzący 27 metrów wysokości oraz ponad 100 metrów długości wiadukt kolejowy, którego budowa przypada na rok 1905. Wiadukt usytuowany jest nad drogą krajową numer 8 i jednoczesną drogą międzynarodową E67, która jest połączeniem komunikacyjnym między Wrocławiem i Pragą. Na szczególną uwagę na terenie Lewina Kłodzkiego zasługuje z pewnością niezwykle urokliwy rynek, którego zabudowa tworzona jest przez barokowe kamienice, figury świętego Jana Napomucena oraz kolumnę maryjną.

Mówiąc o architekturze Lewina Kłodzkiego nie sposób pominąć również odnowionego w ostatnim czasie kościoła parafialnego pod wezwaniem Michała Archanioła, którego pierwotna postać kościoła renesansowego pochodzi z 1576 roku. Będąc na terenie Lewina Kłodzkiego warto zwiedzić również jego okolicę. Ciekawą alternatywę stanowi usytuowany około 1,5 kilometra od Lewina Kłodzkiego Miejski lasek, na terenie którego wzniesiona została w 1730 roku kaplica świętego Jana Nepomucena, a w jej wnętrzu rzeźby będące twórczością Ignacego Klahra. W Pobliżu znajduje się także kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny nad potokiem Bystra, który stanowi wspaniałą opcję podczas letniego wypoczynku.

Mapa Lewin Kłodzki