Przewodnik Leoncin

Wieś gminna położona w województwie mazowieckim licząca około 500 osób, najbliżej sąsiadującym miastem jest Nowy Dwór Mazowiecki. Stolica zaś oddalona jest od Leoncina o około 50 km. Od strony południowej gmina graniczy z Kampinoskim Parkiem Narodowym, granicę północną natomiast wyznacza naturalna bariera, jaką stanowi rzeka Wisła oraz liczne zakola, rowy, kanały melioracyjne oraz sieć mniejszych i większych zbiorników wodnych.

           Leoncin oferuje przede wszystkim ciekawą ofertę aktywnego wypoczynku dla wszystkich tych, którzy oczekują, aby wolnych czas spędzać czynnie, zdrowo i w komfortowych warunkach, z dala od zgiełku i przepychu wielkiego miasta. Wszystkie te kryteria spełnia Leoncin. Bogata i profesjonalnie przygotowana oferta turystyczna zadowoli najbardziej wymagających. Obszar gminy podlega pod wyznaczoną otulinę Kampinoskiego Parku Narodowego oraz chronionego obszaru krajobrazowego, w skład którego wchodzą rezerwaty: Zakole Zakroczymskie, Wikliny Wiślane, a także obszar Natura 2000. Krajobraz ten charakteryzuje pejzaż bagienno-wydmowy.

Takie uwarunkowanie naturalne tych terenów zapewniają sprzyjające warunki w szczególności do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej a także korzystania z licznych stadnin koni prowadzonych w szczególności przez gospodarstwa agroturystyczne. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu gminy od strony turystycznej wyznaczono szlaki turystyczne zapewniające bezpieczne poruszanie się i spacerowanie wśród wspaniałego i niepowtarzalnego mikroklimatu. Głównym szlakiem Leoncina jest żółty Szlak im. Aleksandra Janowskiego – 21km, szlak ten stanowi jeden z najbardziej atrakcyjnych wśród szlaków Kampinoskiego Parku Narodowego. Maszerując tym szlakiem podziwiać można krajobraz zarówno bagienny, zalewowy, wydmowy jak i taras wysoki, co związane jest z występowaniem na całej długości trasy aż 5 obszarów ścisłej ochrony przyrody.

Wieś Leoncin oprócz czystego powietrza, wody oraz bezpośredniego kontaktu z naturą zapewnia także inne atrakcje. Niewątpliwie jedyne w swoim rodzaju są wydmy śródlądowe pochodzące najprawdopodobniej z epoki plejstocenu składające się z drobnoziarnistego żółto beżowego piasku. Najbardziej wartościowa i wspaniale prezentująca się jest grzęda brzeżna nad Starą Dąbrową oraz jej parabole wydmowe graniczące z bagnami oraz lasem mieszanym, który jest chronieniem przede wszystkim dla łosia oraz bociana białego. Teren ten zwany „Granica” stanowi jeden z ośmiu obszarów podlegający ścisłej ochronie.

Oprócz walorów przyrody także ci zainteresowani historią i dziejami wsi znajdą coś dla siebie. Warte zwiedzenia są m.in. drewniana kaplica cmentarna im. Św. Trójcy z 1789r. oraz pochodzący z XIX w. Kościół parafialny wraz z reprezentującą go bramę wejściową. Warto ponadto zwrócić uwagę, iż w tej miejscowości urodził się noblista Issac Bashevis Singer. Zdobywca literackiej Nagrody Nobla w 1978 r. niestety brak jest jakiejkolwiek pamiątki o tym pisarzu w Leoncinie poza nazwaniem jednej z ulic jego imieniem. Chcąc poznać te urokliwą miejscowość zapraszam do odwiedzenia jej osobiście, spokój i spotkanie z naturą w najpiękniejszej jej odmianie gwarantowane.

Pogoda Leoncin

Dzisiaj

-1
Wiatr:
9 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
-2 °C

Mapa Leoncin

Okoliczne miejscowości