Przewodnik Lasowiec

               Od codzienności szarej i pospiesznej najlepiej oderwać się, udając w krainę kojącej zieleni. Dlatego tak często na miejsce wakacyjnego pobytu wybieramy Mazury. W ich sercu leży Lasowiec – niewielka miejscowość świetnie spełniająca wypoczynkowe oczekiwania, czy dotyczą one podziwiania natury, czy zaczerpnięcia odrobiny nowych doświadczeń i wrażeń.
Sam Lasowiec odzwierciedla krajobraz, jaki przywodzi nam na myśl jego nazwa. Zamieszkały głównie przez właścicieli działalności agroturystycznych oferuje szeroki wybór noclegowni otoczonych lasami i jeziorami. Idealny odpoczynek od ulicznego zgiełku. Z dala od miejskich świateł można w błogiej ciszy podziwiać rozgwieżdżone niebo, odbijające się w tafli Jeziora Głębokiego, nad którym „straszy” stary buk o wdzięcznym imieniu Upiór. Pełne ryb Jezioro Czerwone przyciągnie natomiast miłośników wędkarstwa.
              

               W okolicach Lasowca będziemy wyjątkowo blisko przyrody. Na mazurskich terenach powstało wiele parków i rezerwatów. Jednym z ciekawszych miejsc jest Ferma Jeleniowatych w Kosewie Górnym. Rogate zwierzęta mają tam do swojej dyspozycji stuhektarowy wybieg, po którym spacerować mogą także turyści. Jeśli będziemy odpowiednio ostrożni i delikatni, jeleniowate bez większego problemu pozwolą się dotknąć. Tylko uwaga: łatwo je wystraszyć parasolem! Przyjaźnie nastawieni są też mieszkańcy Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie położonego w Puszczy Piskiej.
W warunkach zbliżonych do naturalnych żyje tam wiele zagrożonych gatunków. Niektóre ze zwierząt chętnie dadzą się pogłaskać, a nawet nakarmić. Olbrzymią przestrzeń mają dla siebie podopieczni Stacji Badawczej Polskiej Akademii Nauk. Rezerwat o powierzchni 1600 hektarów jest położony na półwyspie otoczonym aż czterema jeziorami! Stacja Badawcza skupia się głównie na hodowli konika polskiego. Na terenie znajduje się także Ośrodek Edukacji Ekologicznej, mogący zainteresować zarówno dzieci jak i dorosłych, oferuje bowiem rozmaite wycieczki, obserwacje, a nawet zajęcia z rysunku. Dorobek naukowy zgromadzony i barwnie zaprezentowany został dodatkowo w muzeum.

               Rozochoceni zdobywaniem wiedzy, powinniśmy wybrać się do pobliskiego Giżycka, które skrywa prawdziwą historyczną perełkę – Wojenną Kwaterę Adolfa Hitlera. Wilczy Szaniec – gdyż tak nazwano kwaterę w nawiązaniu do pseudonimu, jaki Hitler przyjął przed wojną (niem. Wolf, czyli wilk) – wybudowano w 1940 w położeniu najdogodniejszym względem bliskiej odległości do granicy z ZSRR. Z dawnej silnej osady warownej wciąż pozostało wiele bunkrów, a przewodnik z pewnością zaskoczy nas faktami, które nie pojawiały się w podręcznikach szkolnych. Możemy cofnąć się w czasie jeszcze bardziej, gdy zajedziemy do XIV-wiecznego Zamku w Rynie. Podczas Biesiady Rycerskiej doświadczymy wielu średniowiecznych uciech, a nawet poznamy Komtura Krzyżackiego i samą Księżną Annę!
               Spragnieni współczesnych rozrywek nie musimy szukać daleko. Lasowiec leży zaledwie 6 kilometrów od Mrągowa, którego letnie festiwale – choćby Piknik Country i Mazurska Noc Kabaretowa są powszechnie znane i transmitowanena całą Polskę. Równie blisko położona jest „perła mazur”: Mikołajki. Dawna wioska rybacka obecnie tętni życiem w każde wakacje, zapewniając wszelkie turystyczne rozrywki. Oczywiście pod czujnym okiem Króla Sielaw – wielkiej srebrnej ryby w złotej koronie.
Po tylu wrażeniach bez wątpienia przyjemnie będzie wrócić do spokojnego Lasowca, rozładować nadwyżki energii na szlakach rowerowych i spacerowych, rozpalić ognisko i znów błogo spojrzeć w gwiazdy...

Pogoda Lasowiec

Dzisiaj

11
Wiatr:
16 km/h
Opady:
0.5 mm
T. odczuwalna:
10 °C

Mapa Lasowiec