Przewodnik Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój jest miejscowością zajmującą obszary województwa dolnośląskiego. Miasto usytuowane jest na styku Pogórza Orlickiego oraz Gór Stołowych, będących masywem górskim tworzącym Sudety Środkowe. Kudowa-Zdrój położona jest na potokiem Bystra, który wraz z wodami rzeki Metuji wpada następnie do Łaby. Położenie geograficzne Kudowy-Zdrój czyni nadaje tej miejscowości nieco łagodniejszy klimat niżeli w przypadku terenów Kotliny Kłodzkiej (kraina geograficzna w Sudetach Środkowych).  Związane jest to głównie z faktem, iż miasto usytuowane jest na południowych stokach. Pierwsze informacje dotyczące miasta Kudowy-Zdrój i historii z nim związanej pochodzą z roku 1354. Obecna Kudowa-Zdrój była niegdyś wsią, która należała do terenów ziemi czeskiej i funkcjonowała pod nazwą Lipolitov a później Chudoba. W wieku XVII na terenie dzisiejszej Kudowy-Zdrój odkryte zostały odkryte zostały źródła wód o właściwościach leczniczych. Zaczęły powstawać także urządzenia, które przeznaczone były do kąpieli. Ze względu na takie właściwości występujących na terenie Kudowy-Zdrój wód, miejscowość ta na początku wieku XIX uznana została za uzdrowisko. Taki uzdrowiskowy charakter miasta przyczynił się niewątpliwie w dużym stopniu do obecnego, turystycznego przysposobienia Kudowy-Zdrój.

                Miejscowość ta proponuje pobyt w licznych uzdrowiskach i sanatoriach. Na terenie miasta znajduje się park zdrojowy, w którym skorzystać można z pijalni wód mineralnych. Park zdrojowy w Kudowie-Zdrój jest bardzo ważnym obiektem na terenie całej miejscowości. Jego założycielem jest baron von Stillfried, a powstanie obiektu przypada na rok 1787. Początek głównej alei na terenie parku rozpoznać można po znajdującej się tam pijalni wód. Ścieżki parkowe prowadzą przez wspaniałą roślinność oraz wiele ciekawych zabytków.  To miejsce jest z pewnością celem wielu przyjezdnych. Spędzenie ciepłego popołudnia na urokliwych ścieżkach zdrojowego parku w Kudowie-Zdrów jest z pewnością wspaniałą alternatywą. To jednak nie jedyny powód, dla którego Kudowa odwiedzana jest w ciągu całego roku przez naprawdę dużą liczbę turystów. W jednej z dzielnic Kudowy-Zdrój (Czermnej) utworzony został obiekt, który dziś stanowi chyba jedną z największych i najbardziej znanych wizytówek całego miasta. Mowa o Kaplicy Czaszek, która jest jedną z trzech występujących na terenie całej Europy. Ten sakralny zabytek posiada barokową kaplicę, której zarówno ściany jak i sklepienia w całości wyłożone są czaszkami i kośćmi ludzi, którzy byli ofiarami działań wojennych oraz epidemii zakaźnych chorób. Szczątki ludzkich kości znajdują się także w krypcie usytuowanym pod kaplicą. We wnętrzu kaplicy utworzony został ołtarz z krucyfiksem, na którym umieszczone są uchodzące za najciekawsze okazy czaszek. Przed wejściem do Kaplicy Czaszek postawiony został pomnik, na którym znajduje się napis w trzech różnych tłumaczeniach - języku niemieckim, czeskim oraz polskim. Treść napisu „Ofiarom wojen ku upamiętnieniu , a żywym ku przestrodze 1914” jest najbardziej wymownym przekazem dla tego miejsca. W tej samej dzielnicy Kudowy-Zdrów znajduje się także zbudowana na początku wieku XX szopka, w której podziwiać można ponad 250 ruchomych figurek, które wykonany zostały z drzewa lipowego. To oczywiście nie jedyne atrakcje, jakimi pochwalić może się to miasto. Na jego terenie ciekawych miejsc i obiektów z pewnością nie brakuje.

Ciekawą alternatywą może być wycieczka do Muzeum Zabawek, które funkcjonuje pod nazwą „Bajka”. Muzeum powstało w roku 2002, a znajdujące się w nim zbiory obejmują takie zabawki jak na przykład domowe teatrzyki, szopki bożonarodzeniowe, lalki, akcesoria z nimi związane, zabawki militarne, klocki, zabawki optyczne oraz wiele innych. Ekspozycje, które udostępnia muzeum prezentuje zabawki pochodzące z zabawkarstwa europejskiego z okresu od starożytności aż po wiek XX. To miejsce jest naprawdę magiczne. Mimo, iż zabawki kojarzą się oczywiście z dziećmi, to muzeum jest prawdziwym rajem nie tylko dla nich. Także osoby dorosłe z niesamowitym zainteresowaniem i zaciekawieniem oglądają dostępne w muzeum ekspozycje. To miejsce wywołuje radość, wzruszenie i wspomnienia. Jego odwiedzenia to z pewnością bardzo ciekawa alternatywa. Innym muzeum znajdującym się na terenie Kudowy-Zdrów jest Muzeum Żaby. To kolejne nietuzinkowe miejsce, którego charakter przyciąga swoją niebanalnością. Wystawa muzealna obejmuje tak naprawdę wszystko co związane jest z żabami. Nie sposób wymienić wszystkich przedmiotów, które pomimo iż połączone są tym samym motywem przewodnim, są naprawdę niezwykle różnorodne.

               Ogromną atrakcją Kudowy-Zdrój, z której skorzystać powinien naprawdę każdy, kto znajduje się na terenie tego miasta, jest tak zwany szlak ginących zawodów. Na tym wiodącym przez Kudowę-Zdrój szlaku znajdują się drewniane chaty, które są miejscem, w którym odkryć można tajniki ginących obecnie zawodów. Z bliska przyjrzeć się można takim sztukom jak garncarstwo, kowalstwo, tkactwo czy też piekarstwo. To miejsce jest fenomenalną alternatywą, która umożliwi zarówno rozrywkę jak i zdobycie prawdziwej wiedzy związanej z tymi zawodami.  Warto odwiedzić równiej inną dzielnicę Kudowy - Pstrążną. Znajduje się tam niezwykle fascynujący obiekt: Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Obiekt współtworzy także skansen, w którym można zapoznać się nieco bliżej kulturą i codziennym życiem ludności dawnej Kudowy-Zdrój. Mimo, iż w Kudowie znajduje się całe mnóstwo obiektów i zabytków, których uwzględnienie jest niemalże obowiązkowe podczas układania planu pobytu w tym mieście, nie można pominąć faktu, iż ukształtowanie geograficzne i położenie tego miasta w dużej mierze sprzyja tak wysoko rozwiniętej tam obecnie turystyce. Z Kudowy-Zdrój prowadzi kilka szlaków turystycznych, którymi można wybrać się na górskie wyprawy.

                  Miasto to jest fenomenalną alternatywą dla wszystkich miłośników turystyki rowerowej. W pobliżu Kudowy-Zdrów znajduje się wiele bardzo dobrze oznakowanych tras, które przebiegają między innymi przez tereny Parku Narodowego Gór Stołowych. Takie tło podczas rowerowej wyprawy to bezsprzecznie niesamowita atrakcja. Okolice Kudowy-Zdrój są przystosowane zarówno do amatorów sportów rowerowych jak i tych, którzy z jazdą na rowerze związani są już od dawna. Okolice Kudowy-Zdrój to także idealne miejsce do uprawiania sportów zimowych. Co roku, podczas zimowego sezonu, zjeżdża się tu wielu miłośników narciarstwa oraz pokrewnych dyscyplin sportowych. Sama Kudowa-Zdrój umożliwia śnieżne szaleństwo, jednak ze względu na stosunkowo łagodny klimat, zimowe warunki nie są aż tak sprzyjające jak w okolicznych miejscowościach. W pobliżu usytuowana jest Dolina Sportów Zimowych, która w sezonie stanowi tak naprawdę ogromną atrakcję. Obiekt ten wyposażony jest w dwa specjalnie przygotowane wyciągi, a każdy z nich umożliwia zjazdy po zupełnie innej trasie. Jeden z nich przeznaczony jest głównie dla turystów zjeżdżających na nartach, drugi zaś jest fenomenalną trasą dla wszystkich tych, którzy chcą zaszaleć nieco inaczej - na pojazdach przypominających dętki czy też snowboardzie. Wyciągi usytuowane są w bardzo korzystnym pod względem walorów przyrodniczych miejscu, dlatego też dodatkową atrakcję stanowią rozciągające się tam widoki.

                  Zarówno sama Kudowa-Zdrów jak i jej okolice umożliwiają turyście również inne formy aktywności ruchowej. Przykład stanowić może aquapark, park linowy, stadnina koni czy też strzelnica sportowa. Tego rodzaju obiekty są niewątpliwie dużym urozmaiceniem podczas każdego wypoczynku. Ze względu na charakter Kudowy-Zdrój, a więc fakt, iż jest to miejscowość typowo turystyczna, bardzo dobrze rozwinięta jest w niej baza noclegowe. Wiele kwater prywatnych, ośrodków wypoczynkowych (w tym oczywiście sanatoriów i uzdrowisk), hoteli zaprasza swoich gości w ciągu całego roku. Możliwości noclegowych jest naprawdę wiele, jednak warto zadbać o swój nocleg nieco wcześniej, gdyż ze względu na niezwykle dużą popularność tej miejscowości wśród turystów, znalezienie czegoś odpowiedniego na tak zwaną „ostatnią chwilę” może okazać się niemałym problemem. Również jeśli chodzi o zaplecze gastronomiczne, Kudowie-Zdrój nie można niczego odmówić. Na terenie miasta funkcjonuje wiele punktów gastronomicznych różnego typu, które zapraszają do siebie przyjeżdżających turystów. Można wybrać się zarówno na obiad do restauracji jak i do mniejszych, licznych kawiarenek. W Kudowie-Zdrój odnajdą się bez wątpienia także osoby młode, które szukają innego rodzaju rozrywki. Życie nocne tego miasta, dzięki funkcjonującym tam pubom, barom i dyskotekom, tętni do naprawdę późnych godzin. Kudowa-Zdrój daje możliwość również starszym osobom, które wolą spędzić wieczór na mieście a niżeli w pensjonacie. Organizowane tu dancingi są z pewnością doskonałą alternatywą również dla nich. Kudowa-Zdrój jest miejscowością, która proponuje naprawdę wiele. Jest fenomenalnym miejscem zarówno dla aktywnego jak i nieco bardzie biernego wypoczynku. Bez względu na wybraną formę jedno jest jednak pewna - w Kudowie-Zdrój nie można narzekać na nudę.

Pogoda Kudowa-Zdrój

Dzisiaj

17
Wiatr:
6 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
22 °C

Mapa Kudowa-Zdrój

Galeria zdjęć Kudowa-Zdrój

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl