Szlak Architektury Cerkiewnej

W Krynicy a także sąsiednich miejscowościach takich jak Szczawnik, Berest, Muszyna, Czyrna, Mochnacka, Piorunka, Powroźnik, Polany i Tylicz znajdują się przepiękne cerkwie, które umieszczono na tzw. szlaku architektury cerkiewnej. W samej Krynicy znajduje się ich trzy.

Pierwsza z nich cerkiew prawosławna pod wezwaniem Równego Apostołom Księcia Włodzimierza znajduje się przy ulicy Cmentarnej. Została wzniesiona na przełomie lat 1983-1996. Wykonana została w sposób tradycyjny dla cerkwi prawosławnych i w całości zbudowana jest z cegły. Jej środek zdobi piękny ikonostas czyli ściana ozdobna pokryta ikonami, która robi niesamowite wrażenie. Ponadto wnętrze cerkwi zdobią także osobne ikony oraz piękny obraz przedstawiający scenę sądu Jezusa Chrystusa, który znajduje się w przedsionku i misternie wykonana w drewnie scena Ukrzyżowania Pana Jezusa.

Kolejna cerkiew to znajdująca się w Krynicy to  Awna Cerkiew pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Obecnie jest to kościół pod wezwaniem Serca Jezusowego. Świątynia ta pochodzi z lat 80-tych XIX wieku. Wzniesiona została w miejscu spalonej  niemal wiek wcześniej cerkwi. Budynek ten wykonany jest w całości z drewna, przykryty blachą. Jedyne co zachowało się po cerkwi to wykonane w barokowym stylu tabernakulum z wyrzeźbionym tronem i piękny lichtarz także barokowy, którego pochodzenie datuje się na XIX wiek.

Ostatnia cerkiew w Krynicy to cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem Piotra i Pawła i rzymskokatolicka pod wezwaniem Objawienia Pańskiego znajduje się przy ulicy Kraszewskiego. Została zbudowana w XIX wieku, w stylu typowym dla cerkwi, wymurowana jest z kamienia i cegły. Jedyne co zachowało się w środku i ma wartość zabytkową to cztery ołtarze boczne, które pochodzą prawdopodobnie z XIX wieku.

Galeria zdjęć Krynica-Zdrój

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój to miasto w województwie małopolskim. Obok Ciechocinka , jedno z miast należących do „pereł polskich uzdrowisk”. Do 31 grudnia 2001 roku znane jako Krynica .   Historia tego...