Park Zdrojowy w Krynicy

Krynicki Park Zdrojowy to miejsce niezwykle piękne i malownicze. Amatorzy spacerów na świeżym powietrzu i pięknej górskiej przyrody znajdą tu na pewno coś dla siebie. Park Zdrojowy na szczycie Góry Parkowej został założony na początku XIX wieku. Niewątpliwie ciekawostką jest, że zachował się tam pierwotny układ ścieżek i alejek spacerowych. Jednak atrakcje Parku Zdrojowego nie kończą się na alejkach i ścieżkach. Spacerując po parku można w zachodniej części napotkać niezwykle malownicze i urocze jeziorka osuwiskowe, które nazywa się Czaplimi Stawami. W innej części parku można się natknąć  na dwie urocze altanki, które pochodzą z XIX wieku i wykonane są w całości z drewna.

Ponadto na Górze Parkowej znajduje się figurka  Najświętszej Marii Panny- Królowej Krynickich Zdrojów.  Przy niej często gromadzą się kuracjusze, a w sezonie letnim często odprawiane są przy niej nabożeństwa. Figurka ta pochodzi z 1864 roku, jej fundatorami jest fundacja Seweryny hrabiny Badenii, która była opiekunką chorych i ubogich. Figurkę wykonał i zaprojektował Artur Grottger.

Kolejną interesującą rzeczą jaką można napotkać w krynickim Parku Zdrojowym jest Ławeczka Kraszewskiego, która powstała dla upamiętnienia 50-lecia twórczości artysty. Odsłonięto ją w 1881 roku, jej autorem jest Wojciech Gerson. Kilkanaście lat później obok ławeczki pojawiło się popiersie artysty.

Michasiowa Polana to miejsce gdzie spacerowicze i kuracjusze mogą odetchnąć i odpocząć w ciągu dnia. Znajduje się tam źródełko mineralne, nazywane Bocianówka. Zdobi je figurka bociana trzymającego w dziobie dziecko.

Oczywiście na szczycie Góry Parkowej mieści się górna stacja kolejki linowo-torowej, którą podróżują zarówno turyści jak i kuracjusze.

Pogoda Krynica-Zdrój

Dzisiaj

24
Wiatr:
8 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
26.5 °C

Galeria zdjęć Krynica-Zdrój

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój to miasto w województwie małopolskim. Obok Ciechocinka , jedno z miast należących do „pereł polskich uzdrowisk”. Do 31 grudnia 2001 roku znane jako Krynica .   Historia tego...