Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju

Jest to niewątpliwie miejsce niezwykłe.  Mieści się w przy Bulwarze Dietla 19 w Krynicy i jest Oddziałem Muzeum Okręgowego  w Nowym Sączu. Gromadzone są tam pamiątki, obrazy oraz wiele innych rzeczy, które należały kiedyś do słynnego Nikifora Krynickiego, znanego w świecie malarza prymitywisty, który urodził się właśnie w Krynicy w 1895 roku.

Nikifor to niezwykle ciekawa i barwna postać. Prawie całe swe życie spędził samotnie, niektórzy nawet podejrzewali go o upośledzenie umysłowe. Dopiero pod koniec życia jego twórczość została doceniona.  Tworzył głównie na kawałkach tektury, a nawet na okładkach od zeszytów. Warto podkreślić w tym miejscu, że Nikifor był samoukiem. Obiektem jego twórczości były krynickie wille i cerkwie, tworzył także autoportrety. Ciekawostką na pewno będzie fakt, że stworzył naprawdę dużo obrazów bo blisko 40 tysięcy. Pochodzenie malarze nie jest do końca jasne. Prawdopodobnie był synem malarza polskiego pochodzenia i łemkowskiej żebraczki Jawdoki Dworniak. Jego tożsamość ustaliły władze Polski Ludowej w latach 60-tych. Prawdziwie nazwisko malarza brzmiało Epifaniusz Dworniak, jednak on nigdy go nie używał i wszystkie swe dzieła podpisywał Nikifor.

Krynicka placówka poświęcona pamięci Nikifora została utworzono w 1995 roku. Znajduje się w nim ponad 70 prac artysty, a także jego zdjęcia  oraz książki, które były jego własnością.  Na stanie muzeum znajduje się także warsztat artystyczny jakim się posługiwał malarz. W tym miejscu należy wspomnieć, że należały do niego jedynie pędzle, pieczątki do podbijania obrazów oraz skrzynia, w której je przechowywał. Budynek w którym się znajduje muzeum kiedyś był pensjonatem wypoczynkowym, teraz willa Romanówka wykonana na wzór szwajcarski jest zbiorem dzieł po tym niezwykłym artyście. Ciekawostką jest fakt, że znajduje się na szlaku architektury drewnianej. Placówka otwarta jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków w godzinach 10:00-13:00  14:00-17:00.

Pogoda Krynica-Zdrój

Dzisiaj

14
Wiatr:
11 km/h
Opady:
3.8 mm
T. odczuwalna:
19 °C

Galeria zdjęć Krynica-Zdrój

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój to miasto w województwie małopolskim. Obok Ciechocinka , jedno z miast należących do „pereł polskich uzdrowisk”. Do 31 grudnia 2001 roku znane jako Krynica .   Historia tego...