Przewodnik Kryłatka

Kryłatka to niewielka wieś, położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim – około 18 kilometrów od samego Augustowa. Administracyjnie należy do gminy Sztabin. Według danych statystycznych z 2006 roku, liczba ludności Kryłatki wynosiła zaledwie trzydzieści osób.

Podobnie jak większość miejscowości w tych okolicach, w Kryłatce i okolicach funkcjonuje dobrze rozwinięta agroturystyka. W najbliższym położeniu Kryłatki działa obecnie jeden dworek skupiający zainteresowanych wypoczynkiem turystów, organizuje noclegi i zapewnia atrakcje wszystkim pragnącym odpocząć od codziennego chaosu i pogoni, panujących w miastach.


Do najciekawszych atrakcji tych okolic należą przede wszystkim dobra oferowane przez samą matkę naturę, a w tym konkretnym przypadku, Puszczę Augustowską.

Turyści decydujący się na tego rodzaju wypoczynek, mogą liczyć nie tylko na przyjazną atmosferę, ale przede wszystkim na uroki malowniczych terenów, łąk, lasów i jezior. Do ulubionych zajęć wczasowiczów z pewnością należy zbieranie licznych leśnych owoców „prosto z krzaczka”, w tym malin, jeżyn, jagód, oraz zbieranie grzybów i łowienie ryb.

Dla aktywniejszych przygotowano szlaki wodne, na których organizowane są spływy kajakowe oraz liczne oznakowane trasy piesze i rowerowe po okolicy, w tym szlak rowerowy imienia hrabiego Karola Brzostowskiego, zwanego również Czerwonym Hrabią.

Wielbicielom historii należy wspomnieć, iż wspomniany Hrabia brał m.in. udział w budowie kanału Augustowskiego.

 

Kryłatka jest doskonałą bazą wypadową wycieczek, np. do rezerwatu przyrody Czerwone Bagno, stanowiącego część Biebrzańskiego Parku Narodowego. W rezerwacie spotkać można zwierzęta takie jak: sarny, jelenie, a także łosie - największe współcześnie żyjące ssaki kopytne. Wśród ptaków wyróżnia się bielika, orła przedniego oraz będącego pod całkowitą ochroną orlika krzykliwego.

Drugim rezerwatem wartym uwagi jest Kozi Rynek, skupiający się na ochronie resztek naturalnych drzewostanów grądowych i łęgowych puszczy, a także żyjących tu łosia i bociana czarnego. Do ciekawostek z pewnością należy fakt, że na terenie rezerwatu znajdują się mogiły powstańców z powstania styczniowego z 1863 roku.

Wielbiciele literatury z pewnością pamiętają, że o rezerwacie pisał sam Zbigniew Nienacki w książce „Pan Samochodzik i Templariusze”.

 

W dalszej okolicy Kryłatki, bo około 70 kilometrów od wsi, znajduje się rosyjska twierdza z drugiej połowy XIX wieku – Osowiec. Miejsce to znane jest głównie z trwającej w czasie I wojny światowej, przez ponad pół roku, obrony. Dzięki bohaterskim obrońcom twierdza nigdy nie została zdobyta. Obecnie spośród czterech fortów Twierdzy Osowiec tylko dwa są w stanie "używalności".

Ponadto Osowiec jest jednym z największych zimowych skupisk nietoperzy w kraju.

Kryłatka stanowi świetne miejsce na odpoczynek dla całych rodzin. Atrakcje miejscowości i jej okolic z pewnością pozytywnie wpłyną na każdego, kto zdecyduje się zawitać w jej progi.

Mapa Kryłatka

Okoliczne miejscowości

Noclegi Kryłatka