Przewodnik Kruklanki

               Kruklanki to wieś położona w przepięknym zakątku naszego kraju, w województwie warmińsko – mazurskim, słynącym z czystego powietrza, zielonych lasów i mnóstwa jezior. Według ostatnich danych statystycznych wieś liczy około 1300 stałych mieszkańców i administracyjnie należy do gminy o tej samej nazwie. Kruklanki leżą nad liczącą około 36 kilometrów długości rzeką Sapiną.
               Historia wsi sięga połowy XVI wieku, kiedy to w 1545 roku założona została przez Jana Bębelnika. Od tego czasu jej nazwa kilkakrotnie zmieniała się, początkowo brzmiała Krucze Łąki. Wieś, podobnie jak inne okoliczne miejscowości, nie oszczędzały różnego rodzaju klęski – od pożarów, przez głód, epidemię dżumy w 1710 roku po liczne przemarsze wojsk w czasie wojen pruskich. Jeszcze do początku XIX wieku większość mieszkańców Kruklanek stanowili Polacy. Największy rozwój miejscowości przypadł na przełom XIX i XX wieku, kiedy to powstały dwie związane z wsią linie kolejowe łączące Giżycko z Węgorzewem oraz Kruklanki z Oleckiem. W czasie II wojny światowej w okolicy Kruklanek powstał system umocnień zbudowany z bunkrów żelbetowych i rowów. Wchodził on w skład Giżyckiego Rejonu Umocnionego. Po wojnie, w 1945 roku wieś włączono do terenów należących do Polski.

Do najciekawszych zachowanych zabytków, zlokalizowanych we wsi i okolicach należą:
·    Wzniesiony w 1753 roku, modernizowany po zniszczeniach z okresu I wojny światowej, murowany kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Do budynku przynależy wieża zbudowana jeszcze przed rokiem 1648.
·    Była kaplica cmentarna, obecnie cerkiew św. Dymitra, pochodząca z XIX wieku.

               Zarówno wieś jak i gmina Kruklanki nastawione są głównie na turystykę i rekreację. Ze względu na swoje unikalne położenie w rejonie trzech dużych skupisk przyrodniczych: Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, Mazur Garbatych i Pojezierza Ełckiego, przybywający tu licznie goście z całego kraju liczyć mogą na doskonale spędzony czas i relaks. Wypoczynek od codziennego biegu w aglomeracjach miejskich zapewniają czyste wody mazurskich jezior, świeże powietrze i liczne walory krajobrazowe.
Zwolennicy aktywnego wypoczynku chętnie korzystają z licznych tras turystycznych pieszych i rowerowych (w tym np. licząca 18 kilometrów długości trasa prowadząca wokół jeziora Gołdapiwo) oraz możliwości jakie oferuje bliskie sąsiedztwo jezior i rzeki. Spływy kajakowe, żeglarstwo czy nawet surfing to tylko nieliczne z atrakcji, jakie czekają na gości Kruklanek. Dla osób ceniących spokojniejszą formę spędzania czasu, nad jeziorami znajduje się wiele miejsc do uprawiania wędkarstwa, a lasy pełne grzybów i leśnych owoców tylko czekają na to, by je przemierzyć. Ponadto w okolicy działa wiele stadnin oraz prywatnych hodowców, którzy za niewielką opłatą oferują przejażdżki konne oraz wycieczki bryczkami po malowniczej okolicy tej przyjaznej dla każdego gościa wsi.

Jako ciekawostkę należy dodać, iż w 2011 w okolicach wsi spadł meteoryt. Był to pierwszy od 17 lat zaobserwowany upadek meteorytu w Polsce.

Mapa Kruklanki