Teatr im. Juliusza Słowackiego

Niewątpliwie Kraków jest miejscem, gdzie życie kulturalne i artystyczne stoi na wysokim poziomie. Pełno tu teatrów i kin, jest także opera i filharmonia. Dlatego właśnie na liście atrakcji osób, którym szczególnie bliska jest sztuka nie może zabraknąć takiej atrakcji jaką jest Teatr Juliusza Słowackiego. Warto się tu udać nie tylko na spektakl, ale samo zwiedzenie tego pięknego obiektu dostarczy każdemu turyście niezwykłych wrażeń.

Zewnątrz teatr o którym mowa jawi się nam jako przepiękny nieco eklektyczny budynek wzniesiony pod koniec XIX wieku w miejscu  wyburzonego Kościoła Św. Ducha.  Ciekawostkę stanowi fakt, że  był to pierwszy krakowski obiekt z instalacją elektryczną. Od 1909 roku nosi nazwę Teatru im. J. Słowackiego, wcześniej nazywany był Teatrem Miejskim. Pierwsza próba w teatrze miała miejsce w 1893 roku. Odbyła się we foyer ponieważ scena nie była jeszcze gotowa. Na pierwszym spektaklu, który miał miejsce  21 października przedstawiono fragmenty utworów Mickiewicza, Fredry i Słowackiego czyli najsłynniejszych polskich artystów. W czasach wojny w na deskach teatru występował teatr niemiecki. Teatr posiada nie tylko Główną Scenę, jest także scena mniejsza tzw. Scena Miniatura, która znajduje się przy placu Ducha Św. Od 2000 roku dodatkową atrakcje stanowi letnia scena ogródkowa tzw. Scena przy Pompie. Z rokiem 2003 rozpoczęła działalność Scena przy Bramie.

Spektakle, które można podziwiać na scenie to między innymi: Chory z Urojenia, Czarnoksiężnik z krainy Oz, Bóg Mordu, Emigranci, Kordian, Ożenek, Tango Piazzolla, Udręka życia, Tragedia Makbeta. Aktorzy występujący na deskach Teatru Słowackiego to : znany wszystkim Andrzej Grabowski a także Marian Dziędziel, Radosław Krzyżowski, Bożena Adamek, Agnieszka Judycka, Hanna Bieluszko oraz wielu wielu innych.

Zewnętrzne ściany budynku prezentują się niezwykle imponująco, szczególnie nocą kiedy budynek cały jest oświetlony. Także wnętrze teatru zachwyca swoim wyglądem. Do foyer można dojść niezwykle piękną klatką schodową, zaś  westybul zdobi popiersie oraz projekt pomnika St. Wyspiańskiego a także, popiersie Kruzera oraz tablica poświęcona Janowi Zawiejskiemu.  Oczywistym jest, że Teatr im. Juliusza Słowackiego nie jest jedynym teatrem krakowskim. Prócz niego należy wymienić Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej znajdujący się przy ulicy Jagiellończyka 5, Teatr Bagatela przy ulicy Karmelickiej, Teatr Stu przy alei Krasińskiego, Teatr Ludowy na Osiedlu teatralnym, który posiada także scenę pod Ratuszem, Teatr KTO na ulicy z Gzymsików a także wiele innych.

Galeria zdjęć Kraków

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Kraków

Mówi się, że nie od razu Kraków zbudowano. Ludzie osiedlili się w tym miejscu dawno temu, bo najstarsze ślady pochodzą sprzed 200 000 lat, znaleziono je na wzgórzu wawelskim i na ulicy...