Sukiennice w Krakowie

Krakowski Rynek Główny to przede wszystkim Sukiennice, które znajdują się w jego centralnej części przykuwając uwagę zwiedzających.  Sukiennice to handlowe budynki, które powstawały w miastach całej Europy, mieściły się w nich kramy i stoiska. Dawno temu najczęstszym towarem, który na nich sprzedawano były sukna stąd właśnie pochodzi nazwa.

Krakowskie Sukiennice swój pierwotny budynek w niczym nie przypominający dzisiejszego otrzymały już w roku 1257. To właśnie wtedy król Bolesław Wstydliwy nakazał zbudowanie pierwszych kramów. Z biegiem lat i rządami kolejnych królów Sukiennice z znacznie się przeobraziły. Królowi o którym mówi się, że zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną zawdzięczamy wystawiony w 1358 roku nowy gotycki budynek Sukiennic. Mieścił on około 18 kramów. Niestety w roku 1555 roku pożar strawił cały budynek.  Odnowione po pożarze Sukiennice to już budynek w stylu renesansowym. Pracami budowlanym kierował niejaki mistrz Pankracy, który byłt autorem kolebkowego sklepienia hali sukienniczej. Dodano także attykę oraz ciekawe maszkarony( czyli dodatkowe detale architektoniczne przedstawiające ludzkie lub zwierzęce głowy o nieco groteskowym wyglądzie), których autorem był włoski rzeźbiarz działający na terenie Polski Santi Gucci.

Na cały wiek XIX przypada kolejna przebudowa sukienniczych kramów. Tym razem projektem kieruje Polak Tomasz Pryliński. Prace budowlane zakładały przekształcenie dolnej hali budynku w ciąg kramów umiejscowionych pod ścianami. Dobudowano tzw. ryzality ma których umieszczono karykatury prezydentów Krakowa . W 1895 roku dolna hala została ozdobiona herbami miast polskich oraz pieczęciami cech rzemieślniczych.

Obecnie Sukiennice to przede wszystkim kramy z biżuterią, bursztynami oraz artystycznym rękodziełem, można zakupić w nich przepiękne pamiątki z wizyty w Krakowie. W górnej części  budynku mieści się oddział Muzeum Narodowego w postaci Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku, w którym wizyta pasjonatom sztuki dostarczy cudownych wrażeń. Jako ciekawostkę należy dodać, że jest to najstarszy oddział Muzeum Narodowego, pierwsza stała wystawa została otwarta w 1884 roku. W chwili obecnej galeria zawiera największą stałą ekspozycję XIX wiecznego malarstwa polskiego i rzeźby.  Warto wspomnieć, że na parterze mieści się klimatyczna kawiarenka Noworolski, do której warto zaglądnąć i wypić dobrą kawę.

Galeria zdjęć Kraków

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Kraków

Mówi się, że nie od razu Kraków zbudowano. Ludzie osiedlili się w tym miejscu dawno temu, bo najstarsze ślady pochodzą sprzed 200 000 lat, znaleziono je na wzgórzu wawelskim i na ulicy...