Mówi się, że nie od razu Kraków zbudowano. Ludzie osiedlili się w tym miejscu dawno temu, bo najstarsze ślady pochodzą sprzed 200 000 lat, znaleziono je na wzgórzu wawelskim i na ulicy...
Kopiec Kościuszki to bezsprzecznie jedna z atrakcji królewskiego miasta, którą warto zobaczyć. Jest jednym z czterech krakowskich kopców obok kopca Piłsudskiego, kopca Wandy i kopca Krakusa. Z jego szczytu rozciąga się piękny widok na cały Kraków. Usypany został na cześć jednego z naszych bohaterów narodowych Tadeusza Kościuszki. Szczególne związki wodza insurekcji kościuszkowskiej sprawiły, że po jego śmierci w 1817 roku był nadal bardzo popularny głównie w Krakowie. Początkowo planowano wznieść ku jego czci pomnik, jednak ostatecznie zdecydowano się na usypanie kopca. Decyzję o jego budowie władze miejskie podjęły w 1820 roku. Na miejsce jego powstanie wybrano zachodnią część miasta Wzgórze św. Bronisławy. Budowa kopca trwała trzy lata. Gdy rozpoczynano jego sypanie do Krakowa przybywały tłumy Polaków. Usypywanie kopca stało się prawie jak patriotyczny obowiązek obywateli Rzeczpospolitej Krakowskiej. Zwieńczenie prac miało miejsce w październiku 1823 roku. Ostatecznie kopiec osiągnął ok. 80 metrów średnicy podstawy i 8,5 metra u wierzchołka.
Po usypaniu Kopca władze Krakowa planowały utworzyć wokół niego osadę chłopską przeznaczoną w głównej mierze dla uczestników insurekcji kościuszkowskiej. Poczyniono ku temu nawet pewne inwestycje wykupując ziemię dookoła kopca. Plany te zostały przerwane gdy Kraków został wcielony do zaboru austriackiego. W roku 1850 zapadła decyzja aby kopiec otoczyć murem fortyfikacyjnym, umożliwiono jednak korzystanie z niego cywilom od wschodu do zachodu słońca. Po zakończeniu II wojny światowej rozpoczęto wyburzanie murów obronnych dookoła kopca, ze względów finansowych po wyburzeniu zachodniej jego części zrezygnowano z dalszych prac. Na przestrzeni lat kopiec zmagał się z licznym zagrożeniami klimatycznymi, ulewy z roku 1997 spowodowały jego spore osunięcie w związku z czym podjęto prace remontowe, których koszt oszacowano na blisko15 milionów złotych.
Obecnie Kopiec Kościuszki to miejsce wycieczek i odpoczynku dla wielu krakowian, od lat 90-tych mieści się tam siedziba jednej z popularniejszych polskich rozgłośni radiowej RMF FM.
Kopiec Kościuszki posiada połączenie autobusowe z centrum Krakowa, można się tam łatwo dostać liniami 100 z dzielnicy Salwator i 101 odjeżdżającej z Ronda Grunwaldzkiego.
Mówi się, że nie od razu Kraków zbudowano. Ludzie osiedlili się w tym miejscu dawno temu, bo najstarsze ślady pochodzą sprzed 200 000 lat, znaleziono je na wzgórzu wawelskim i na ulicy...