Dzielnica Kazimierz

Będąc w Krakowie nie sposób nie odwiedzić tak klimatycznego miejsca jakim jest Kazimierz. To urokliwe miejsce pełne knajpek i pubów zachwyci nie jednego przybysza. Kazimierz stanowił kiedyś odrębne miasto, ale z upływem dziejów stał się dzielnicą Krakowa. Jak na pewno wielu wie była to dzielnica żydowska. Jeszcze w czasach kiedy Kazimierz był miastem sprowadzono do niego Żydów pod koniec XV wieku, na mocy decyzji króla Jana Olbrachta . Był to początek istnienia odrębnej dzielnicy żydowskiej oddzielonej od chrześcijańskich. Swym zasięgiem obejmowała dzisiejsze tereny ulic: Miodowej, Starowiślnej, św. Wawrzyńca, Wąskiej, Józefa i Nowej. Na terenie Kazimierza powstawały liczne synagogi, niektóre do dziś istniejące. Prócz świątyń naturalnie wznoszono liczne budynki użytku publicznego szkoły, urzędy a także okazałe kamienice przeznaczone dla bogatych kupców i żydowskich bankierów.  Z biegiem lat odrębność Kazimierza zatarła się i na mocy reform Sejmu Czteroletniego ostatecznie wcielono go do Krakowa. Lata II wojny światowej  to okres kiedy wysiedlono  znaczną cześć mieszkańców Kazimierza na tereny dzisiejszej Lubelszczyzny. Pozostali Żydzi zostali wcieleni do getta, utworzonego na terenie dzielnicy Podgórze. Większość mieszkańców pochodzenia żydowskiego została wymordowana w czasie likwidacji getta, nieliczni którym udało się ujść z życiem udało się na emigrację. Niestety niewiele zabytków na terenie Kazimierza przetrwało wojnę. Okupanci dewastowali obiekty kultu religijnego oraz zabytkowe kamienice.

Wartymi uwagi i zobaczenia na terenie Kazimierza są Kościół Bożego Ciała oraz  Kościół Paulinów na Skałce, a także Panteon Narodowy nazywany także Cmentarzem Wielkich Polaków. Krypta znajduje się w podziemiach Kościoła na Skałce. Spoczywają tu między innymi Wincenty Pol, Jan Długosz, Adam Asnyk, Ignacy Kraszewski,  Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski a także noblista zmarły w 2004 roku Czesław Miłosz. Warty zobaczenia jest także ratusz znajdujący się na placu Wolnica. Na terenie Kazimierza znajduje się także kilka bożnic. Jedyną, która zachowała się w swoim dawnym kształcie jest Bożnica Remuh, w jej pobliżu znajduje się cmentarz o tej samej nazwie, który wg. źródeł jest najstarszym cmentarzem żydowskim w Europie. Jako ciekawostkę należy podać, że na terenie dzielnicy Kazimierz odbywa się  od roku 1988 Festiwal Kultury Żydowskiej, który w znacznym stopniu przyczynił się do promowania tej części miasta. Niezwykle ciekawą rzeczą jest fakt, że na Kazimierzu mieści się nadal znana z filmu Stevena Spielberga  Lista Schindlera słynna Fabryka Naczyń Emaliowanych, której właścicielem był Oskar Schindler, dzięki któremu wielu Żydów udało się uratować przed hitlerowcami. Obecnie Fabryka stanowi Odział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Jest to niebywale miejsce w które warto się udać .

Dzisiejszy Kazimierz to miejsce tętniące życiem, pełne gwaru i zgiełku. Turyści jak i mieszkańcy Krakowa przesiadują w urokliwych knajpkach do rana. Można posilić się tam prawdziwymi krakowskimi daniami, a także i tymi z kuchni żydowskiej. Bezsprzecznie to miejsce magiczne warte naszej uwagi. Lecz Kazimierz to nie tylko urokliwe miejsca, ale mury, które kryją smutną historię jego dawnych mieszkańców.

Galeria zdjęć Kraków

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Kraków

Mówi się, że nie od razu Kraków zbudowano. Ludzie osiedlili się w tym miejscu dawno temu, bo najstarsze ślady pochodzą sprzed 200 000 lat, znaleziono je na wzgórzu wawelskim i na ulicy...