Brama Floriańska

Podążając ulicami krakowskiego Starego Miasta nie sposób nie zauważyć średniowiecznej Bramy św. Floriana, która usytuowana jest na końcu ulicy Floriańskiej.  Jest jedną z ośmiu bram miejskich obok sławkowskiej, grodzkiej, wiślnej, szewskiej, nowej, pobocznej i mikołajskiej-rzeźniczej. Gdy Kraków został otoczony murem Brama Floriańska była jedną z bram wjazdowych do miasta. To co zachowało się do dnia dzisiejszego pochodzi najprawdopodobniej z XIII i XIV wieku. Nieopodal bramy mieścił się Arsenał Miejski a w wieku XVI stajnie miejskie. Z początkiem XIX wieku władze planowały wyburzyć mury a wraz z nimi zabytkową Bramę, jednak dzięki protestowi Feliksa Radwańskiego udało się uratować piękny zabytek, a także Barbakan.  Następne próby rozbiórki Bramy Floriańskiej pojawiły się z początkiem wieku XX. Planowano wtedy puścić pod bramą tramwaj elektryczny, niestety nie mieścił się stąd plany wyburzenia do którego ostatecznie nie doszło.

Brama Floriańska liczy 34 metry wysokości. Od strony Rynku widnieje na niej płaskorzeźba przedstawiająca św. Floriana. Do dnia dzisiejszego zachowały się tam miejsca na kraty. Wnętrze Bramy zdobi kopia obrazu Matki Boskiej Piaskowej.

Galeria zdjęć Kraków

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Kraków

Mówi się, że nie od razu Kraków zbudowano. Ludzie osiedlili się w tym miejscu dawno temu, bo najstarsze ślady pochodzą sprzed 200 000 lat, znaleziono je na wzgórzu wawelskim i na ulicy...