Przewodnik Kostrzyn nad Odrą

Kostrzyn nad Odrą to miasto w północno-zachodniej części województwa lubuskiego, w powiecie gorzowskim. Leży u ujścia Warty do Odry. Jego historia jest bardzo interesująca. Początkowo Kostrzyn nad Odrą był pięknym, jednym z wielu, miastem, po wojnie było to zbiorowisko gruzów, gdyż miasto to stanowiło tzw. Bramę do Berlina i stało się polsko-niemiecką rzeką graniczną, dzielącą całe miasto.

Z początku Kostrzyn był miastem zamkniętym, mieszkali w nim kolejarze i celnicy. Pierwszym momentem, w którym miasto odrodziło się, stała się budowa fabryki papieru i celulozy, nazywana dziś „Artic Paper” oraz w 1992 roku, kiedy nastąpiło otwarcie przejścia granicznego.

Po II wojny światowej zostało potwornie zniszczone, przez co uzyskało nazwę ,,polskiej Hiroszimy”. Starówki kostrzyńskiej nie odbudowano, stanowi resztki ruin, jednak niektóre obiekty zostały odrestaurowane, m.in. Brama Berlińska, Brama Czyżyńska oraz Bastion Filip.

W Kostrzynie znajdują się również formy ochrony przyrody, takie jak: Park Narodowy Ujście Warty, Park Krajobrazowy Ujście Warty oraz inne pomniki przyrody.

 

Transport jest tu bardzo dobrze rozwinięty, począwszy od transportu kołowego, gdzie znajduje się jedna droga wojewódzka, dwie drogi krajowe oraz droga od granicy miasta, następnie transport kolejowy, wodny, komunikacja podmiejska oraz miejska.

Ciekawostką dla niektórych jest, że to właśnie tu, w Kostrzynie na Odrą, odbywa się festiwal muzyki rockowej Przystanek Woodstock.

Tutaj również zwolennicy ryb odnajdą coś miłego dla ciała i duszy, kostrzyńskie łowiska oblegają w szwach, osób chętnych do wędkowania jest zawsze całe mnóstwo.

 

Kostrzyńskie Centrum Kultury dba o to, aby mieszkańcy miasta oraz turyści mogli miło i przyjemnie spędzić czas. Odbywają się tu Dni Kostrzyna, Dni Twierdzy Kostrzyn, liczne festiwale i festyny. Miłośnicy tańca i śpiewu również znajdą coś dla siebie w tamtejszym prężnie działającym Centrum Kultury.

W Kostrzynie nad Odrą działa także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, zachęcający mieszkańców do aktywnego spędzania czasu. Można tutaj zapisać się na różnego rodzaju sporty, takie jak zapasy, piłka nożna, tenis, koszykówka czy siatkówka.

Do Kostrzyna należy szereg lasów i jezior, które stanowią raj dla animatorów pięknej przyrody, spacerów oraz innych tego typu form spędzania wolnego czasu.

Miasto leży nad dwiema rzekami, przez co bardzo dobrze działa i funkcjonuje tutaj transport wodny, rejsy. Statki pasażerskie to tutaj ciekawa atrakcja.

Dla zwolenników jazdy na rowerze stworzonych jest wiele szlaków rowerowych wiodących od Lubniewic, przez Sulęcin, Czarnów do Kostrzyna i dalej do Niemiec.

 

W Kostrzynie nad Odrą turyści znajdą również postój na sen, tj. funkcjonuje tu wiele hoteli, pensjonatów czy domów turystycznych. Oprócz tego miejsce to pełne jest restauracji, kawiarenek, dzięki czemu każdy, nawet najbardziej wybredny człowiek, znajdzie coś dla siebie.

Kostrzyn nad Odrą to piękne miasto, nastawione w dużej mierze na swoją tradycję, zabytki, jakie pozostały po II wojnie światowej i kulturę, mimo to warto je zwiedzić - chociażby będąc tam tylko przejazdem.

Pogoda Kostrzyn nad Odrą

Dzisiaj

11
Wiatr:
11 km/h
Opady:
2.8 mm
T. odczuwalna:
9.5 °C

Mapa Kostrzyn nad Odrą

Okoliczne miejscowości