Kościerzyna otoczona jeziorami: Gałęźne, Kapliczne i Wierzysko. Miasto powiatowe, położone na południowej stronie Pojezierza Kaszubskiego. Jako jedyne miasto w Europie posiada dwa maryjne sanktuaria: Matki Boskiej Kościerzyńskiej Królowej Rodzin i Matki Boskiej Bolesnej Królowej Anielskiej. Pobliskie jeziora oraz ciekawe zabytki sprawiają, że to kaszubskie miasto stał się atrakcją turystyczną.
Kościerzyna prawa miejskie uzyskała w 1398 roku, ale miejscowość, jako osada istniała już w XIII w. W czasie rządów Bismarcka Kościerzyna i okolice stały się bastionem polskości na Kaszubach. Położenie geograficzne sprawiło, że miasto stało się ważnym węzłem komunikacyjnym. W dwudziestoleciu międzywojennym przez Kościerzynę przechodziła magistrala kolejowa łączące Śląsk z Gdynią, w ten sposób polska gospodarka uniezależniła się od będącego pod silnym wpływem niemieckim Gdańska. Dziś czasy są nieco inne, ale Kościerzyna nadal jest ważnym ogniwem łączącym Trójmiasto z resztą kraju i to nie tylko po szynach. Przez Kościerzynę przechodzą drogi wojewódzkie i droga krajowa nr 20.
Gdy już dotrzemy do miasta warto zwiedzić maryjne sanktuaria. Kościół św. Trójcy. Obecny gmach świątyni został zbudowany w drugiej dekadzie XX w., w stylu neobarokowym, ale parafia istnieje już od kilku stuleci. W tej świątyni mieści się obraz Matki Boskiej Kościerzyńskiej, który został namalowany w 1616 r. i jest to kopią obrazu z IX w. Drugie sanktuarium mieści się w kaplicy Matki Bożej Królowej Aniołów, w której znajduje się XV-wieczna gotycka pieta. Trzecim obiektem sakralnym w Kościerzynie jest kościół Zmartwychwstania Pańskiego. Zbudowana pod koniec XIX wieku świątynia posiada wiele ciekawych rozwiązań architektonicznych i mniej wprawione oko może ją pomylić z oryginalnym gotykiem.
Kościerzyna to ważny węzeł kolejowy, nic więc dziwnego, że w tym mieście utworzono muzeum kolejnictwa, w którym za eksponaty służą stare parowozy, lokomotywy i inne urządzenie torowe. Miłośnicy historii koniecznie powinni odwiedzić muzeum Ziemi Kościerskiej, tam zapoznają się z warunkami życia Kaszubów w minionych wiekach. Trochę inne atrakcje czekają w muzeum akordeonu, oprócz 117 akordeonów są również instrumenty pokrewne np. harmonika ustna, na zwiedzających czeka również kiosk multimedialny, gdzie każdy chętny nie tylko zobaczy, ale również usłyszy dźwięki wydawane przez eksponowane instrumenty. Amatorzy mocniejszych wrażeń mogą podnieść adrenalinę w muzeum niewypałów, eksponaty pochodzą z I i II wojny światowej. Niedaleko Kościerzyny (Sikorzyna) znajduje się dworek Józefa Wybickiego, a w Będominie można odwiedzić muzeum Hymnu Polskiego. Amatorom pieszych wędrówek polecam spacer aleją dwustuletnich dębów i klonów ona zaprowadzi nas do leśniczówki, w której znajduje się Centrum Kultury Kaszubskiej Strzelnica.
Po zwiedzaniu miasta należy się odpoczynek. W samej Kościerzynie na turystów czeka kilka hoteli, zajazdów, a także wiele restauracji, kawiarni, pizzerii, pubów, w których można odpocząć i coś przekąsić.