Przewodnik Konstancin-Jeziorna

W województwie mazowieckim znajduje się wiele miast, które będąc w okolicach, z pewnością warto jest odwiedzić. Jednym z nich jest Konstancin-Jeziorna, który już w okresie średniowiecza funkcjonował jako wieś. Duży walor tego miasta wynika z pewnością z faktu jego położenia i geografii. Konstancin-Jeziorno dzieli odległość około 18 kilometrów od Warszawy. Obszar miasta to rozległe obszary Niziny Mazowieckiej.

Konstancin-Jeziorno leży nad dwoma rzekami - Jeziorką oraz Małą, która jest jej dopływem. Atrakcyjność lokalizacji wynika również z faktu, iż miasto to otoczone jest lasami, wchodzącymi w skład kompleksu leśnego Chojnowsko-Słomczyńskich, a od północnej strony graniczy także z Lasem Kabackim. Na tych leśnych obszarach wydzielone zostały pewne rezerwaty przyrody, które z pewnością są potwierdzeniem przyrodniczych walorów tego mazowieckiego miasta. W całym tym rejonie, Konstancin-Jeziorna szczególnie cenione jest z wielu względów, między innymi z tego powodu, iż jest właściwie jedynym uzdrowiskowym tam miastem. Funkcjonujące tam sanatoria, ośrodki rehabilitacyjne i uzdrowiska są trakcyjne między innymi ze względu na kolejne naturalne dobro - cieplne wody geotermalne, które są tam wydobywane.

Konstancin-Jeziorna jest miejscowością, którą bez żadnych wątpliwości, warto odwiedzić również poza wyjazdami w celach uzdrowiskowych. Znajdują się tu bardzo ciekawe obiekty, które nieco przybliżają turyście zarówno historię, jak i swoisty charakter tego miasta. Jako przykład podać można tworzone w starej papierni centrum handlowe. Gmachy tej zabytkowej już fabryki papieru, były przez wiele lat bardzo ważnym w życiu mieszkańców miasta obiektem. Budynek wzniesiony został w 1760 roku wraz z charakterystycznym młynem i jest to jeden z najstarszych na terenie Polski obiektów tego typu.

W Konstancinie-Jeziorna warto niewątpliwie zwiedzić także liczne wille, które tworzą wspaniałą zabudowę miasta. Na terenie miasta spotyka się także wiele budowli sakralnych, które prezentują neogotycki styl architektoniczny. Dla wszystkich tych, którzy pragną oderwać się od miejskiej zabudowy Konstancina, fenomenalna okaże się wycieczka w stronę Skarpy Oborskiej, gdzie utworzony został niesamowity rezerwat przyrody, oferujący prawdziwy wypoczynek wśród przyrody i malowniczych krajobrazów. Konstancin-Jeziorna zachwycał także poetów i filmowców. Miasto to stało się „bohaterem” w twórczości takich pisarzy jak Miron Białoszewski i Katarzyna Witwicka. Konstancin-Jeziorna został również wybrane jak tło wielu produkcji filmowych. Motyw tego miasta pojawił się wielokrotnie zarówno w serialach jak i filmach pełnometrażowych (na przykład w filmie pod tytułem „Katyń” bądź na przykład „Pułkownik Kwiatkowski”). Konstancin to również miasto, które było miejscem pochodzenia oraz zamieszkiwania wielu słynnych artystów. Na przełomie lat w mieście żyły takie osoby jak wybitny twórca literacki Stefan Żeromski, przedsiębiorca Jan Wejchert czy też na przykład słynna i znakomita artystka - Irena Kwiatkowska.

Mapa Konstancin-Jeziorna

Galeria zdjęć Konstancin-Jeziorna

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl