Komarno jest wsią zlokalizowaną na terenie województwa dolnośląskiego. Jest częścią powiatu jeleniogórskiego i wraz z innymi miejscowościami tworzy gminę Janowice Wielkie, która znajduje się w Górach Kaczawskich będących częścią Sudetów Zachodnich. Ta dolnośląskie wieś ma bardzo korzystną lokalizacje, która w znacznym stopniu wpływa na jej atrakcyjność. Komarno usytuowane jest bowiem u podnóży szczytu Skopca, który należy do Korony Gór Polskich, który jest najwyższym punktem całym Gór Kaczawskich. Komarno jest fenomenalnym przykładem wsi łańcuchowej, a więc typowej zakładanej na prawach niemieckich wsi średniowiecznej, która powstaje na pokrytych lasami obszarach górskich. Pierwsza informacje, jakie pojawiają się na temat dzisiejszej wsi Komarno pochodzą z 1305 roku. Wtedy jednak jeszcze wieś nie funkcjonowała pod obecną nazwą a jako Kemreswalde. Na terenie kotliny Jeleniogórskiej wieś uchodziła za jedną z najbardziej rozbudowaną i rozwiniętą. Ta szlachecka wieś była również na obszarze tej krainy geograficznej największą. Ciągły, bardzo prężny rozwój wsi był wynikiem tego, iż dawne Komarno usytuowane było w dosyć sporej odległości od dużych szlaków komunikacyjnych. W drugiej połowie XVIII wieku na terenie Komarna powstał ośrodek tkactwa chałupniczego. W tym okresie w Komarnie pojawiły się również dwa kościoły - katolicki oraz ewangelicki.
Ze względu na bardzo korzystne położenie geograficzne, które czyni tamtejsze krajobrazy naprawdę bajkowymi, w Komarnie odnotowuje się tendencję wzrostową liczby zamieszkującej tą wieś ludności. Na taką sytuację wpływ ma również z pewnością dobre połączenie komunikacyjne z usytuowaną w pobliżu Jelenią Górą. Na terenie wsi znajdują się pewne obiekty o wartości zabytkowej, które będąc w tym miejscu warto jest z pewnością zwiedzić. Przykład stanowić może pochodzący z okresu XVII wieku zabytkowy pałac w Komarnie wraz z pozostałościami parku. Mimo, iż wnętrze budynku nie jest obecnie udostępnione zwiedzającym, warto wybrać się w to miejsce, aby móc przyjrzeć się budowli od jej strony zewnętrznej. Kolejnym ważnym obiektem zabytkowym na terenie Komarna jest kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Szacuje się, że mury kościoła zostały wzniesione w XIV. Około 100 lat później nastąpiła jego przebudowa, a w 1780 kolejna transformacja mająca na celu jego powiększenie.
Inną budowlą sakralną znajdującą się w Komarnie jest kościół pod wezwaniem świętego Jacka. Wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku budynek kościoła wybudowany został na planie ośmioboku. Na szczególną uwagę zasługuje architektura kościoła. Przepiękne frontony wejściowe, które zaznaczone są poprzez trójkątne tympanony to główne cechy jakimi można opisać tą budowlę. Mimo, iż Komarno jest jednostką wiejską, nie sposób nie zaliczyć tego miejsca do atrakcyjnych. Zarówno zabudowa jak i położenie geograficzne tej miejscowości sprawiają, że pobyt na jej terenie może okazać się naprawdę wspaniały. Na atrakcyjność Komarna wpływa niewątpliwie w znacznym stopniu także bardzo ciekawa okolica.