Przewodnik Kletno

Kletno jest wsią, która zlokalizowana jest na obszarach województwa dolnośląskiego. Kletno rozprzestrzenia się na terenach przepięknej doliny rzeki Kleśnicy. Na północ od Kletna znajduje się Stara Morawa, która na samym końcu graniczy z rezerwatem Jaskinia Niedźwiedzia. Obszary doliny na których usytuowane jest Kletno złożone jest z dwóch głównym pasm górskich. Tworzą one razem tereny Masywu Śnieżnika. Zarówno Kletno jak i okoliczne tereny tworzą wspólnie Śnieżnicki Park Krajobrazowy. Znajdują się tam dwa rezerwaty przyrody, których istnieje już samo przez się mówi o naturalnym bogactwie tego miejsca. Kletno odznacza się bez wątpienia dosyć bujną zielenią. Zabudowa wsi jest bardzo rzadka, co także przyczynia się do dosyć dzikiego i dziewiczego charakteru Kletna. Kletno jest drugim miejscem obok Tatr, w którym można spotkać kozice. W usytuowanych tu ostępach znajduje się także płowa zwierzyna, która także wpływa na atrakcyjność tego miejsca.

W Kletnie spotkać można także wiele niezwykłych gatunków ptactwa. Mówiąc o ukształtowaniach geograficzno-przyrodniczych Kletna nie sposób wspomnieć o pewnych anomaliach, jakie związane są z warunkami klimatycznymi tego regionu. Pierwsza z nich związana jest z wysokością, na jakiej usytuowane jest Kletno oraz okolice. Otóż w tym rejonie nie przeżyjemy lata. Jest zupełny brak tej pory roku, którą zgodnie z nauką o klimacie definiuje się jako minimum piętnastodniowy okres czasu, w którym temperatura mierzona w stopniach Celsjusza nie spada poniżej wartość 15. Klimat doliny Kleśnicy ma jeszcze jedną nietypową cechę. Kiedy w okolicy występują bardzo silnie wiatry, na terenie doliny panuje zaciszność. Ta cecha związana jest z głębokością a także z faktem, iż jest ona otoczona potężnym masywem górskim od strony południowej.

Ta zielona dolina jest naprawdę wyjątkowym miejscem, w którym naturalne bogactwo jest prawdziwym rajem dla turystów. Kletno jest fenomenalnym punktem wypadowym na przeróżne szlaki i trasy piesze, rowerowe a także narciarskie. To, co stanowi niewątpliwą wizytówkę Kletna i jest magnesem przyciągającym całe mnóstwo turystów, to bez wątpienia Jaskinia Niedźwiedzia, który jest najdłuższym tego typu tworem na terenie całych Sudetów. Odwiedzenie tego miejsca jest niezaprzeczalnie ogromną atrakcją dla przebywających tam turystów.  Na terenie Kletna znajduje się także niezwykle ciekawe Muzeum Ziemi, do której zajrzeć powinni nie tylko miłośnicy geologii ale wszyscy, którzy przebywają na terenie wsi. Kletno może pochwalić się dobrze rozwiniętą bazą noclegową oraz usługami gastronomicznymi. Standard znajdujących się tam noclegów jest niezwykle zróżnicowany, a łącznie jest to aż ponad 300 miejsc noclegowych. Również jeśli chodzi o standard usług gastronomicznych jest on różny. Kletno proponuje swoich gościom zarówno restauracje jak i malutkie budki, w których zjeść może jedzenie typy fast-food. Takie zróżnicowane jest bez wątpienia ogromną zaletą tego miejsca. Tak urządzona turystyka pozwala na odwiedzenie tego miejsca zarówno turystom, którzy pragną pełnego komfortu jak i tym, dla których celem podróży do Kletna staje się zupełnie co innego.

Pogoda Kletno

Dzisiaj

12
Wiatr:
11 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
17.5 °C

Mapa Kletno