Przewodnik Kętrzyn

          Kętrzyn to znajdujące sie w województwie warmińsko-mazurskim miasto, liczące obecnie około 28 tysięcy mieszkańców. Miasto stanowi siedzibę powiatu kętrzyńskiego.
          Historia Kętrzyna, podobnie jak okolicznych miast, sięga już XIV wieku. Miasto założone zostało w 1329 roku na zgliszczach grodu o pruskiej nazwie Rast. Prawa miejskie uzyskał 11 listopada 1357 roku, a nadane zostały przez Henninga Schindekopfa. Największy rozwój miasta przypadł po 1525 roku, po utworzeniu Prus Książęcych. W czasach II wojny światowej miasto zostało zdewastowane przez Armię Czerwoną. Obecna nazwa utrwaliła sie dopiero 7 maja 1946 roku, gdy nadano miastu nazwę Kętrzyn od nazwiska Wojciecha Kętrzyńskiego, historyka, który walczył z germanizacją Mazur.
Do historycznych ciekawostek można zaliczyć fakt, iż w czasie II wojny światowej (w latach 1941 - 1944), w okolicy Kętrzyna, w Gierłoży mieściła się niezwykle rozbudowana główna kwatera Adolfa Hitlera zwana Wilczym Szańcem (z niem. Wolfsschanze).

Wśród wielu licznych, wartych zapoznania atrakcji Kętrzyna, wymienić należy:
·    Bazylika Mniejsza św. Jerzego, będąca najlepiej zachowanym kościołem obronnym na terenie Mazur. Zbudowana została na miejscu dawnej strażnicy w 1359 roku, wielokrotnie przebudowywana na przestrzeni wieków.
·    położony obok Bazyliki Kościół św. Jana
·    zamek krzyżacki, pierwotnie zbudowany w XIV wieku, doszczętnie spalony w 1945 roku został zrekonstruowany na podstawie rycin w latach 1962 – 1967. Obecnie mieści się w nim muzeum i biblioteka. Warto także wspomnieć·    , iż kętrzyński zamek krzyżacki należy do znanego w Polsce Szlaku Zamków Gotyckich, obejmujących dwanaście gotyckich zamków zlokalizowanych na terenie Warmii, Mazur, Powiśla i Kaszub.
·    ratusz miejski z końca XIX wieku, obecnie mieści się w nim m.in Urząd Stanu Cywilnego;
·    klasycystyczna loża masońska z II połowy XIX wieku.

Mówiąc o atrakcjach Kętrzyna warto wspomnieć również o podziemiach miasta, na które składają sie liczne dwukondygnacyjne piwnice, średniowieczne lochy, które według podań łączyły zamek krzyżacki z miejscowym kościołem św. Jerzego oraz schrony z okresu II wojny światowej. Schrony zlokalizowane są pod zamkiem, cmentarzem oraz w centrum miasta, jak np. schron bojowy przeciwlotniczy.

          W mieście funkcjonuje Kętrzyńskie Centrum Kultury, który organizuje liczne cykliczne imprezy, w tym np. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Pejzaż Polski", Zaduszki Jazzowe czy w ostatnich latach Ogólnopolskie Zawody Break Dance. Ponadto w okresie wakacyjnym Centrum jest patronatem odbywających sie w amfiteatrze miejskim w Kętrzynie licznych imprez kulturalnych oraz kina plenerowego.
          Osobami związanymi z Kętrzynem są m.in: polski biskup rzymskokatolicki Edmund Michał Piszcz, polska geolog Zofia Licharewa, laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Wilhelm Wien, niemiecki polityk Hugo Hasse, a także niemiecki duchowny katolicki Paul Werner Hoppe.
          Honorowymi obywatelami miasta są papież Jan Paweł II oraz wspomniany arcybiskup Edmund Michał Piszcz.

Mapa Kętrzyn

Galeria zdjęć Kętrzyn

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl