Przewodnik Karpacz

Karpacz jest chyba jedną z najbardziej znanych miejscowości turystycznych na terenie całego Dolnego Śląska. Miasto położone jest u stóp Śnieżki, która jest najwyższych szczytem nie tylko w Karkonoszach, ale jednocześnie w całym Sudetach. Przepiękne usytuowanie Karpacza wynika także z faktu, iż znajduje się on w dolinie rzeki Łomnicy oraz licznych potoków, które są jej dopływami. Śmiało można powiedzieć, że położenie miasta jest dosyć rozległe. Niezwykle zróżnicowana jest również jego wysokość, bowiem Karpacz leży na wysokości zarówno 480, jak i miejscami na wysokości nawet 900 metrów nad poziomem morza. To „wijące się” ku górze miasto dochodzi aż do Przełęczy pod Czołem. W przypadku Karpacza, warto zwrócić uwagę na zarys historyczny tej miejscowości, który różni się nieco od charakteru i rozwoju pobliskich miejscowości.

               Miasto to bardzo często nazywa się osadą poszukiwaczy skarbów. Tak naprawdę Karpacz na przestrzeni lat nie miał nic wspólnego z dawnym przemysłem. Miasto, obok Walonów poszukujących skarbów, słynęło również z zielarstwa. Karpacz jest obecnie sporych rozmiarów miejscowością, jednak tak ustalone administracyjnie granice swój początek mają dopiero w roku 1960, kiedy to Karpacz uzyskał prawa miejskie. Przed tym wydarzeniem obecny Karpacz składał się z wielu mniejszych osad, które funkcjonowały w sposób od siebie niezależny. Również w XIX wieku swój początek miał rozwój turystyki, z której obecnie Karpacz jest z pewnością najbardziej znany. Obecnie Karpacz jest bardzo znaczącym ośrodkiem turystycznym - słynie głownie z dużych możliwości związanych z uprawianiem sportów zimowych. W okresie zimowym w Karpaczu robi się naprawdę tłoczno. Ze względu na swoje usytuowanie sezon narciarski może potrwać tu znacznie dłużej, a to oczywiście stanowi dodatkowy walor tej miejscowości. Karpacz posiada oczywiście idealne warunki naturalne, które są niezbędne do uprawiania sportów zimowych, jednak na dobry rozwój miasta jako ważne ośrodka narciarskiego wpływ mają również powstałe tu wyciągi i trasy. W Karpaczu znajdziemy aż dwadzieścia różnych wyciągów, które umożliwiają zjeżdżanie z innych tras. Największym powodzeniem cieszy się z pewnością wyciąg krzesełkowy, którym turyści mogą dostać się na Małą Kopę. Utworzone na terenie Karpacza kompleksy narciarskie to prawdziwy raj dla wszystkich miłośników tego zimowego sportu. Zarówno dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z narciarstwem (chociażby ze względu na istniejące tu szkółki narciarskie, z których każdy chętny może skorzystać w formie lekcji z instruktorem z pomocy)jak i dla tych, którzy są prawdziwymi pasjonatami tej dyscypliny sportowej.

Mimo, iż największej liczby turystów dopatrzeć się można zwykle właśnie w sezonie zimowym, również w okresie letnim nie brakuje chętnych przyjezdnych, którzy obierają Karpacz jako celowego miejsce swojego wypoczynku. Również poza zimą geograficzne uwarunkowania Karpacza okazują się być nie bez znaczenia. W Karpaczu praktykuje się oczywiście turystykę górską, pieszą, coraz częściej także rowerową. Biegnące przez Karpacz trasy, zabierają turystę w przeróżne strony karkonoskich oraz sudeckich wzniesień. Jako główną górską atrakcję podaje się oczywiście najwyższy w całych Sudetach szczyt górski - Śnieżkę. Na samej górze tego szczytu postawiona została XVII wieczna kaplica pod wezwaniem świętego Wawrzyńca, postać którego traktuje się jako patrona wszystkich przewodników. Na Śnieżce wybudowane zostało również Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne, które ma formę bardzo charakterystycznych spodków. Stacja umożliwia, dzięki wystawianej tam ekspozycji, na zapoznaniu się nieco bliżej z urządzeniami meteorologicznymi. Można skorzystać również ze znajdującego się tam punktu widokowego, z którego podziwiać można naprawdę czarujące krajobrazy tworzone przez górskie wzniesienia, lasy i błękit nieba.

                  Przyroda Karpacza i pobliskich miejscowości potrafi naprawdę zachwycić. Dużą atrakcją turystyczną są na przykład kotły polodowcowe, które otoczone są urwistymi skałami, co w rezultacie podkreśla wysokogórski charakter całych Karkonoszy. Dwa bardzo popularne tego rodzaju zjawiska, które znajdują się akurat we wschodniej części Karkonoszy, to Kocioł Małego Stawu oraz Kocioł Wielkiego Stawu. Te miejsce tworzą naprawdę niesamowicie malownicze krajobrazy, które przenoszą człowieka wielokrotnie w zupełnie inny wymiar. Pozwalają na prawdziwy wypoczynek, refleksję i rozkoszowanie się tym, co jest w stanie dać nam przyroda. Kolejną atrakcją związaną z przyrodniczymi walorami są z pewnością występujące tam wodospady. Jako przykład jednego z najczęściej odwiedzanych i podziwianych można podać dziki wodospad, który znajduje się niedaleko początku stacji wyciągu krzesełkowego prowadzącego na Kopę. Ten przepiękny wodospad ma kilkumetrową wysokość, a jego powstanie jest wynikiem spiętrzenia zaporą przeciwrumoszową płynącej w rzece Łomnicy wody. Mówiąc o karpackiej przyrodzie nie sposób nie wspomnieć również o słynnych Kruczych Skałach. Jest to usytuowane we wschodniej części Karpacza granitognejsowe urwisko skalne. Ta 25-metrowa skalna ściana jest idealnym miejscem dla wszystkich miłośników wspinaczki. Doskonale odnajdą się na niej zarówno amatorzy jak i profesjonaliści tej formy aktywności.

          Karpacz wielu z nas znany jest także ze znajdującego się w samym centrum miasta toru saneczkowego, który umożliwia turystom fenomenalną zabawę na sankach również poza okresem zimowym. Saneczki szybkim ślizgiem pokonują trasę ponad 1000 metrów, a znajdujące się po drodze tunele, oczka wodne i wiraże dostarczają z pewnością wielu dodatkowych wrażeń i emocji. Letni Tor Saneczkowy w Karpaczu jest świetną alternatywą na spędzenie słonecznego popołudnia, jednak należy uważać, bo każdy kolejny zjazd powoduje chęć na ponowne ustawienie się w kolejne po bilet, umożliwiający ponowne skorzystanie z toru.

               Również poza tego rodzaju formami aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, Karpacz może zaoferować przyjeżdżającym tu gościom naprawdę sporą dawkę atrakcji. Najbardziej popularnym obiektem, który większości z nas kojarzy się właśnie z Karpaczem jest z pewnością drewniana Świątynia Wang, pochodząca z okresu średniowiecza. Nazwa świątyni związana jest z jej początkową lokalizacją - wybudowana została nad jeziorem Vang należącym do państwa norweskiego. Jej obecne miejsce zawdzięcza się działalności hrabiego von Redena, pochodzącego ze znajdującego się niedaleko Bukowca. Wykonana z nietuzinkowej sosny norweskiej świątynia to prawdziwy zabytek Karpacza, który jest z pewnością chlubą wszystkich jego mieszkańców. Ponieważ Karpacz jest miejscowością o charakterze ściśle turystyczno-wypoczynkowym, zostały utworzone na jego terenie pewne obiekty, które mają takie przystosowanie miasta w szczególny sposób podkreślać. Będąc na terenie Karpacza można udać się do Muzeum Sportu i Turystyki Regionu Karkonoszy, które znajduje się w pochodzącej z okresu XIII wieku przysłupowej chacie. To wspaniałe miejsce pozwala na bliższe zapoznanie się z dziejami i historią karkonoskiej turystyki, która z pewnością niejednokrotnie potrafi wielu zaskoczyć i zadziwić.

              Z obiektów muzealnych znajdujących się na terenie Karpacza warto odwiedzić także Muzeum Zabawek i Lalek, którego ekspozycje zachwycają nie tylko najmłodszych, ale pozwalają również dorosłym na powrót wspomnieniami do beztroskiego okresu ich własnego dzieciństwa. Wystawiane ekspozycje są w całości zbiorami Henryka Tomaszewskiego, który jest wspaniałą twórcą i działającym przez wiele lat dyrektorem Pantomimy Wrocławskiej. Również okolice Karpacza są z pewnością warte odwiedzenia. Przykładem sporej atrakcji turystycznej może być otwarte w 1998 roku miasteczko Country, które znajduje się między Ścięgnami a Karpaczem. To miejsce w fenomenalny sposób potrafi przenieść w zupełnie inny świat. Najazd Indian, napad na bank czy też niczym odbiegający od pojawiających się w telewizyjnych westernach szeryf? W miasteczko Country można spodziewać się tego na porządku dziennym. Na terenie miasteczka na turystę czeka wiele atrakcji, a każda z nich związana jest oczywiście w ścisły sposób z charakterem tego miejsca. Przyjeżdżający tam turysta może sprawdzić swoich sił z utrzymaniu się na grzbiecie elektrycznego byka, przejechać się konno, zarzucić lassem, wydoić krowę, nauczyć się strzelać z łuku, poznać tajniki wypłukiwania złota z piachu czy też na przykład spróbować prawdziwej kowbojskiej kuchni. Tak naprawdę uniesposób wymienić wszystkich atrakcji, jakie oferuje turystom miasteczko Country. Klimat Amerykańskiego Dzikiego Zachodu jest prawdziwym wabikiem dla całego mnóstwa turystów. W końcu któż z nas nie chciałby chociaż na moment przenieść się w tak filmowy, fascynujący od wielu lat, świat?

Wiele miejscowości znajdujących się w Sudetach to prawdziwy raj dla turystów. Niezaprzeczalnie jednym z takim miast jest właśnie Karpacz. Najlepszym potwierdzeniem tego, że naprawdę warto jest odwiedzić to miasto, jest pojechanie i przekonanie się na własnej skórze co tak naprawdę może zaoferować.

Pogoda Karpacz

Dzisiaj

12
Wiatr:
6 km/h
Opady:
1 mm
T. odczuwalna:
13 °C

Mapa Karpacz

Galeria zdjęć Karpacz

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl