Przewodnik Karłów

  Karłów jest niewielkich rozmiarów wsią, która wraz z innymi miejscowościami należy do województwa dolnośląskiego. Karłów zlokalizowany jest na terenie Gór Stołowych, które są masywem górskim tworzącym Sudety Środkowe. Dokładna lokalizacja Karłowa to podnóża Szczelińca Wielkiego - najwyższego szczytu Gór Stołowych. Tak jak inne okoliczne miejscowości i wie, również Karłów, należał do obszarów wyznaczonych przez granicę województwa wałbrzyskiego. Początkowo Karłów funkcjonował jako gmina dworska. Założenie gminy przypada na rok 1730 i jest ono inicjatywą jednego z potomków dynastii Habsburgów. Ze względu na różnorodne wydarzenia historyczne, w tym okresie wieś zamieszkiwana była przez ludność czeską. W czasach tych mieszkańcy Karłowa jako źródło utrzymania obrali przede wszystkim ścinkę drzew porastających w tamtejszych lasach, oraz trudzili się oni zbieractwem. Dopiero po roku 1945, po zakończeniu działań zbrojnych związanych z II Wojną Światową, Karłów został oficjalnie częścią Państwa Polskiego.

                Mimo, iż Karłów jest niewielką wsią, posiada pewne znaczące walory, które sprawiają, że jest miejscem niezwykle popularnym wśród turystów - zwłaszcza tych, którzy są miłośnikami górskich wycieczek. Karłów jest miejscem, w którym przecinają się ważne szlaki turystyczne. Ta wieś jest również fenomenalną bazą wypadową w różnorodne strony górskich wzniesień. Z Karłowa udać się można między innymi w Błędne Skały, Białe Skały, Kopę Śmierci czy też Narożnik, które stanowią największe atrakcje pobliskich gór. Wieś ta znana jest również bardzo dobrze wszystkim miłośnikom turystyki rowerowej. Wśród licznych tras rowerowych, które przebiegają przez Karłów, wymienić można na przykład Międzynarodową Trasę Rowerową Ściany czy też Międzynarodową Trasę Rowerową Góry Stołowe. Coraz bardziej popularne na terenie Karłowa staje się również narciarstwo biegowe. To właśnie w Karłowie swój początek mają trzy trasy przeznaczone do uprawiania tej dyscypliny sportowej, które okrążają Szczeliniec Wielki. Pozwalają na prawdziwe śnieżne szaleństwo na łącznej długości około 50 kilometrów. Karłów nie posiada jako tako znaczących miejsc zabytkowych, z których słynie cała wieś. Jest raczej miejscem, które w doskonały sposób upodobali sobie wszyscy miłośnicy gór oraz aktywnej formy wypoczynku na świeżym powietrzu z nimi właśnie związanej.

             Działająca na terenie Karłowa agroturystyka umożliwia przyjeżdżającym tam turystom na spędzenie naprawdę wspaniałego wypoczynku i urlopu. Pozwala na oderwanie się od codziennej rzeczywistości, która niejednokrotnie wskutek miejskiego zgiełku i pośpiechu tak strasznie potrafi przytłoczyć. To miejsce zabiera w nieco inny, zdecydowanie bardziej spokojny i harmonijny świat, który bardzo często jest nam na co dzień po prostu nie znany. Właściciele tamtejszych gospodarstw agroturystycznych zapraszają do siebie turystów w ciągu całego roku, bowiem tą dolnośląską wieś warto jest z pewnością odwiedzić zarówno w okresie zimowym jak i podczas nieco cieplejszych miesięcy.

Pogoda Karłów

Dzisiaj

9
Wiatr:
12 km/h
Opady:
2.5 mm
T. odczuwalna:
5 °C

Mapa Karłów