Przewodnik Kalnica

Kalnica leży nad rzeką Wetliną w gminie Ciska. Miejscowość dzieli się na dwie różne części. Kalnica Górna leży na stoku góry Krzemienna ok. 600 m n.p.m., natomiast w dolnej części wsi przepływa niewielka rzeka Wetlina. (prawobrzeżny dopływ Solinki). Miejscowość powstała w XVI w., wtedy należała do Mikołaja Huberta Odnowskiego. Wieś zamieszkiwali grekokatolicy i wyznawcy obrządku rzymskokatolickiego. W miejscowości stał kościół Najświętszej Maryi Panny. Jednak w wyniku działań UPA świątynia, podobnie jak większość domostw we wsi, uległa spaleniu. Po II wojnie św. ocalałych mieszkańców osady przesiedlono na tereny dzisiejszej Ukrainy.

                Obecnie Kalnica to miejscowość wypoczynkowa. Wakacje można tu spędzać zarówno latem jak i zimą. Latem na wypoczywających czekają atrakcyjne tereny spacerowe w rezerwacie przyrody Olszynka Łęgowa w Kalnicy. Rezerwat porasta las, w którym dominuje olcha czarna, a także roślinność łęgowa m.in. gatunek storczyka, zwany kukułką plamistą i tojad wschodniokarpacki, obydwie wymienione rośliny są zagrożone wyginięciem. Nieco inny charakter ma park linowy KAMIKADZE. Nazwa parku pochodzi od japońskich lotników samobójców, ale bez obaw. Pokonywanie terenu po linach jest jak najbardziej bezpieczne, wymaga tylko od uczestników trochę siły i sprawności fizycznej. Przy wejściu do parku uczestnicy zabawy otrzymują sprzęt asekuracyjny, aby przy pokonywaniu kładek, mostków i innych linowych atrakcji nie odnieść groźnej kontuzji. Ścieżka linowa prowadzi przez wspaniałe krajobrazy, co mimo wysiłku poprawi nam samopoczucie. Jeżeli w Bieszczady przyjedziemy w większej grupie to możemy zagrać w paintballa. Gra przypomina wojenną strzelaninę, ale poza pobrudzeniem ubrania nic nikomu nie grozi. W Kalnicy znajdziemy teren, sprzęt oraz fachowców, którzy wyjaśnią nam wszystkie reguły gry. Kalnica w zimie to przede wszystkim narty, w okolicach Kalnicy są wyciągi narciarskie i dobrze przygotowane trasy zjazdowe, a także trasy biegowe. Właściciele okolicznych pensjonatów i domów wypoczynkowych przygotowują dla gości kuligi, ogniska, we wsi można też wypożyczyć śnieżny skuter.

                Z Kalnicy jest niedaleko do Leska, Wetliny, Cisnej oraz Strzebowisk. Ta ostatnia miejscowość była kiedyś częścią Kalnicy i nazywała się Strubowiska. Osadę zamieszkiwali głównie Ukraińcy, dlatego kwaterował tam oddział UPA, w 1945 r. oddział NKWD, przy wsparciu polskiego wojska zaatakował ukraińskich partyzantów. Po krwawej bitwie resztki oddziału ukraińskiego wycofały się do okolicznych lasów. Wojsko zajęło wieś i jej mieszkańców pod przymusem wywieziono na tereny ZSRR lub wysiedlono w akcji WISŁA. Po latach przybyli tu osadnicy i wraz z nimi do wsi wróciło normalne życie. W Kalnicy działa wiele ośrodków wczasowych, domów wypoczynkowych i gospodarstw agroturystycznych. We wsi możemy wynająć kwaterę i zwiedzać okolicę, zarówno olchowe lasy, jak i pobliskie miasta lub odwiedzić ten uroczy zakątek, będąc w Cisnej, Lesku, Wetlinie, a nawet w Baligrodzie lub nad Soliną. Bowiem wieś o kaskadowej budowie geologicznej występuje rzadko, nawet w Bieszczadach.

Mapa Kalnica