Przewodnik Kalisz

Mówiąc o miastach, które wchodzą w skład województwa wielkopolskiego, nie sposób nie wspomnieć o przepięknym Kaliszu. Miasto to jest wyjątkowe pod wieloma różnymi względami. Wśród miast wielkopolskich Kalisz funkcjonuje jako jedno z największych oraz jednocześnie jedno z najbardziej zurbanizowanych i rozwiniętych gospodarczo. Jednak nie tylko przemysł i dobrze rozwinięta infrastruktura miejska sprawiają, że miasto to jest niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym. Miasto to opowiada wszystkim tam przyjeżdżającym niesamowitą historię. Warto zaznaczyć, że to właśnie Kalisz może pochwalić się najstarszą metryką pisaną.

To, co określa charakter Kalisza i także w dużym stopniu wpływa na jego wyjątkowość, jest fakt, iż miasto to na przełomie wielu lat było świadkiem przewijających się przez jego granice różnorodnych kultur, które pozostawiły po sobie pewne ślady. Jeśli chodzi o obiekty zabytkowe w Kaliszu, to z pewnością nie można narzekać. Przyjeżdżający tu turyści mogą zwiedzić naprawdę dużo i tylko napięty plan dnia może oznaczać możliwość poznania choć w niewielkim stopniu Kalisza. Miasto Kalisz może pochwalić się przepięknym ratuszem, którego ścienne gabloty znajdujące się na jednym z pięter przedstawiają historię związaną między innymi ze sprawami administracyjnymi. Wdrapując się schodami ku górze trafimy na widokową wieżę ratusza, z której można zobaczyć, przedstawiającą doskonale zachowany średniowieczny charakter, panoramę miasta.

Uwagę przykuwa także umieszczony na wieży zegar, którego wskazówki na trzymetrowej tarczy odmierzają sekundę po sekundzie od 1925 roku. Wśród sakralnych budowli Kalisz szczególnie istotną jest katedra świętego Mikołaja, która została ustanowiona przez Jana Pawła II katedrą kaliskiej diecezji. Już sam gmach tej sakralnej budowli wzbudza u turystów duże zainteresowanie, jednak prawdziwą ucztę dla oczu i duszy zaznaje się odwiedzając jej wnętrze (przepiękne polichromia, epitafia czy też kaplica, w której podziwiać można witraże będące autorstwa Władysława Tetmajera). Przez przyjeżdżających do Kalisza turystów bardzo często odwiedzane jest także miejsce, w którym wzniesiony został Pomnik Katyński. W ten sposób miasto oddało część wszystkim Kaliszanom, którzy byli męczennikami i ofiarami katyńskich zbrodni.

Bardzo charakterystycznym miejscem w Kaliszu jest również Plac Świętego Józefa, który otoczony najważniejszymi zabytkami miasta. Plac ten był obszarem, w którym miejsce miały mnogie, niezwykle ważne dla losów miasta, wydarzenia, których tok powiązany był z licznie umieszczanymi tam pomnikami. Zabudowa Kalisza zasługuje z pewnością na dużą uwagę. Znajdujące się tu budowle tworzą niesamowicie spójną całość, która nadaje miastu indywidualny, niepowtarzalny charakter. Kalisz proponuje także obiekty, w których można zasmakować trochę świata przyrody. Wykonane według niezwykle ciekawych projektów miejskie parki są miejscami, w których turysta może podziwiać malownicze krajobrazy, poznając nieco bardziej cichy i spokojny Kalisz.

Pogoda Kalisz

Dzisiaj

10
Wiatr:
6 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
8.5 °C

Mapa Kalisz

Okoliczne miejscowości